Sve što trebaš znati

Žgaravica vs. refluks kiseline: Koja je razlika i kako ih liječiti

Što uzrokuje refluks kiseline, kako žgaravica igra ulogu u tom stanju i sve što trebaš znati kako bi u budućnosti konačno u miru uživala u svojim obrocima - provjeri u nastavku

profimedia-0566848399.jpg
Foto: Profimedia

Što je refluks kiseline?

Da bi razumjela zašto se želučana kiselina može kretati u pogrešnom smjeru, krenimo s kratkim osvježenjem anatomije: cijev koja se proteže od tvojih usta do tvog želuca je tvoj jednjak, a na samom kraju jednjaka nalazi se donji ezofagealni sfinkter (DES), koji je zapravo snop mišića koji djeluje kao ventil iznad tvog želuca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj ventil omogućuje prolazak hrane u želudac i, kada radi ispravno, sprječava da moćne želučane kiseline - koje razgrađuju ono što si upravo pojela - ne dolazi natrag u jednjak. Ali kada postoji slabost ili opuštanje u tvom DES-u, tada se ventil ne zatvara tako čvrsto koliko bi trebao. Tada si pod većim rizikom da želučana kiselina i djelomično probavljena hrana dođu u jednjak. Taj uzlazni tok naziva se gastroezofagealni refluks.

Mnogi ljudi koji nisu upoznati s refluksom kiseline mogu pretpostaviti da se problem događa u blizini želuca, "ali kiselina može doći sve do jednjaka, pogotovo ako ležiš", objašnjava za SELF Gokulakrishnan Balasubramanian, gastroenterolog koji je specijaliziran za poremećaje jednjaka. "Na primjer, može doći do oštećenja kiseline u glasnicama ili dušniku, a ta kiselina se također može spustiti u pluća, pa biste mogli imati kašalj ili druge respiratorne simptome."

Image
Foto: Pexels
2/6