Utječe li mjesec na kvalitetu sna?

Švicarski znanstvenici slučajno otkrili pojedinosti o utjecaju mjesečevih faza na san.

Utječe li mjesec na kvalitetu sna?

Događa li vam se često da za vrijeme punog mjeseca imate problema sa spavanjem ili ste uvjereni da vaš san nema nikakve veze s lunarnim fazama?

Mjesečeve faze prate se od davnine, te im se uvijek davala magična moć, posebno u određenim astrološkim položajima. No, bez obzira na folklor, vjerovanja i razne teorije, donedavno nisu postojali nikakvi znanstveni dokazi da mjesečeve faze zaista utječu na san. No, onda su znanstvenici na švicarskom Sveučilištu u Baselu došli do nevjerojatnog otkrića o povezanosti spavanja i mjeseca, i to sasvim slučajno.

Slučajno otkriće

Znanstvenicima koji su provodili strogo kontrolirano istraživanje o spavanju u svojem laboratoriju nad 33 osobe tijekom trogodišnjeg razdoblja, tek je nekoliko godina kasnije na neformalnom druženju palo na pamet da bi san osoba koje su sudjelovale u istraživanju mogli usporediti s mjesečevim mijenama. Upravo su to učinili i došli do nevjerojatnih rezultata - pokazali su da postoje promjene u spavanju tijekom mjesečevog ciklusa koji traje 29,5 dana, te da su za punog mjeseca, osobe koje su bile testirane doživljavale mnogo više prekida sna.

Tijekom prvotnog su istraživanja znanstvenici osobe na ispitivanju stavili u idealne laboratorijske uvjete za spavanje, te mjerili vrijeme potrebno osobama da zaspu, vrijeme cjelokupnog spavanja, vrijeme koje su osobe provodile u REM fazi i u fazi dubokog sna, moždanu aktivnost tijekom faza dubokog sna, te noćne razine hormona melatonina. Treba imati na umu da tijekom istraživanja nitko nije niti razmišljao o mjesečevim fazama.  

Koban puni mjesec

Kada su znanstvenici analizirali dobivene podatke i usporedili ih s fazama mjeseca, uvidjeli su da se san značajno mijenjao tijekom lunarnih ciklusa, s poremećajima sna koji su svoj vrhunac imali tijekom nekoliko dana najbližih punom mjesecu.
Osobama koje su bile promatrane tijekom tih dana trebalo je prosječno pet minuta dulje da utonu u san nego inače. Nakon što je prošao puni mjesec, vrijeme utonuća u san se smanjilo.

Tijekom punog mjeseca testirane su osobe provele i do 30 posto kraće vrijeme u fazi dubokog sna, a EEG je pokazao smanjenu moždanu aktivnost i tijekom dubokog sna. Razina melatonina je tijekom tog razdoblja pala, odnosno bila je na najmanjoj razini. Općenito, kod testiranih osoba cjelokupni san je tijekom punog mjeseca trajao prosječno 20 minuta kraće, a i same osobe su tijekom faze punog mjeseca govorile da su spavale puno lošije.

Kako mjesec utječe?

Očito je da postoji povezanost mjesečevih faza i spavanja, ali na koji način točno?

Znanstvenici imaju određene ideje i objašnjenja te pojave. Tvrde da svi u sebi nosimo unutarnji biološki sat koji je povezan s mjesečevim ciklusom. Cirkadijurni ritmovi koji reguliraju životne funkcije u organizmu tijekom 24,5 sati, uključujući i spavanje, povezani su s mjesečevim cirkalunarnim ritmom koji traje 29,5 dana.

Drugi pak znanstvenici animalnu fiziologiju povezuju s lunarnim fazama, a koja je dokazana kod nekih vodenih životinja.
Ipak, još uvijek mnogo toga o utjecaju mjeseca na gravitacijsko polje Zemlje, te općenito na život na Zemlji nije poznato, pa tako ni utjecaj mjeseca na sva živa bića na Zemlji, uključujući i čovjeka.

(vam)
Foto: © Anton Maltsev - Fotolia