Problemi sa spavanjem

Patite li od nesanice ili ste stalno pospani, imamo nekoliko savjeta za vas

Problemi sa spavanjem

Čak trećina svjetske populacije pati od poremećaja spavanja. Vodeći uzroci poremećaja spavanja su emocionalni problemi, zbog čega dolazi do nesanice, noćnih mora i nemogućnosti da se kvalitetno naspavate bez buđenja usred noći. Ako imate problema sa spavanjem postoji nekoliko rješenja koja možete probati kako bi se konačno naspavali kako spada.

Prema vrsti poremećaja spavanja nesanicu dijelimo na:

1. teškoće uspavljivanja,
2. učestalo i stalno buđenje, i
3. trajnu pospanost unatoč odgovarajućoj duljini spavanja.

Što se trajanja spavanja tiče, imamo

• prolaznu nesanicu koja traje od jedne do nekoliko noći,
• kratkotrajnu nesanicu koja traje od nekoliko dana do 3 tjedna i
• dugotrajnu nesanicu, s kojom se ljudi bore mjesecima ili godinama.

Kratkotrajni periodi nesanice ili slabog spavanja su normalni, no ukoliko se otegnu mogu imati teške posljedice po fizički i psihički život pojedinca.

Postoji mnogo načina liječenja nesanice. I dok se lijekovi koji se mogu nabaviti bez ili sa receptom često koriste i mogu biti korisni za neke pojedince, vodeći eksperti za poremećaje spavanja upozoravaju kako takva pomoć, ako se koristi samoinicijativno, često može izazvati više problema, nego što ih rješava.

Ako se problemi sa spavanjem nastave, ako imate problema s koncentracijom ili ako vam nedostatak sna narušava dnevnu rutinu možda bi trebali kontaktirati liječnika.

Savjeti za dobar san:

Držite se svog rasporeda spavanja – pokušajte zaspati i probuditi se u isto vrijeme svaki dan.

Izbjegavajte popodnevno drijemuckanje.

Pokušajte se baviti fizičkom aktivnošću redovito svakog dana barem deset minuta. Umjerena fizička aktivnost, poput hodanja, dva do četiri sata prije lijeganja u krevet pomoći će vam zaspati. 

Potrudite se hraniti zdravo. Izbjegavajte „preteške“ večere i ne večerajte barem dva sata prije odlaska u krevet.

Pića s kofeinom ne preporučuju se poslijepodne ili još kasnije.

Nemojte konzumirati alkohol kako bi lakše zaspali. Iako smatrate da će vam se prispavati od koje čašice, čak i male količine alkohola mogu vam pokvariti kvalitetan san.

Pušenje prije nego što legnete moglo bi produljiti vaše pokušaje da zaspete jer je nikotin stimulant.

Pokušajte se što bolje opustiti prije spavanja. Napunite kadu, stavite mirisne soli ili eterično ulje od lavande i zaboravite na sve brige.

Legnite tek kad  vam se počne spavati. Nemojte pod svaku silu pokušati zaspati jer ćete baš izazvati kontraefekt. Radije ustanite i radite „nešto dosadno“, pa se zatim vratite u krevet.

Ukoliko gledate televiziju prije spavanja, pazite o kakvim je emisijama ili filmovima riječ. Uznemirujući sadržaji ili tematika koja vas trenutno preopterećuje samo će vas još više uznemiriti i udaljiti od zdravog sna.

Slušajte tihu opuštajuću glazbu prije spavanja. Razmislite o nabavljanju nosača zvuka sa zvukovima prirode. Zvukovi kao što su rominjanje kiše ili morski valovi otklanjaju stres, pa vam tako mogu pomoći zaspati.

Stvorite si sigurno i ugodno okruženje za spavanje. Nabavite kvalitetne brave, stavite telefon kraj kreveta, pozatvarajte sve prozore na donjem katu kuće. Osim toga soba u kojoj spavate trebala bi biti mračna, pa ako živite u zgradi ili kući gdje vam smetaju svjetla s ulice, nabavite rolete ili deblje zavjese.

Sve ovo što smo nabrojili pomoći će vam zaspati, a i poboljšati zdravlje smanjujući vam rizik od depresije, napetosti, srčanog udara, raka, dijabetesa, osteoporoze i drugih sličnih bolesti. Ako se vaši problemi sa spavanjem nastave nakon što isprobate ove savjete potražite liječničku pomoć.