Sve je u motivaciji

Želiš 'srezati' slatko? Pet savjeta uz koje ćeš to i uspjeti

Nije se lako odreći slatkog i gaziranih pića. Ustvari, nitko ne kaže da ih se trebaš potpuno odreći, no preporuka je da nastojimo smanjiti unos šećera. Ako si shvatila da je pravi trenutak za zdraviji režim, donosimo nekoliko savjeta koji bi ti mogli pomoći…

charles-etoroma-uay-W95p3wo-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Preporučeni dnevni unos šećera je maksimalno šest žličica (otprilike 24 grama) za žene i devet žličica (36 grama) za muškarce. Za usporedbu, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, prosječni Hrvat unese 165 grama šećera dnevno, i to konzumirajući sve i svašta – umjetne zaslađivače, gazirana pića, ali i slatkiše. Ispred nas su samo Švicarci koji u 24 sata unesu 166 grama šećera, dok se susjedni Slovenci mogu pohvaliti da su tu negdje oko prosjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neslavne brojke prate nas već desetak godina, ako ne i više. Nakon božićnih blagdana i 'pretrpavanja' slatkim puno ljudi si obeća da će smanjiti slatko, no često je to lakše reći nego učiniti. Zašto? Čovjek se najlakše 'navuče' na slatku i masnu hranu jer šećer stimulira sustav nagrađivanja u mozgu. Uz to, potiče lučenje dopamina na gotovo isti način kao droga pa lako postanemo ovisni o slatkom, odnosno ugodi koju nam šećer stvori. S vremenom smo na njega sve tolerantniji što znači da su nam potrebne veće količine slatkih jela i pića da bismo se zadovoljili.

Image
Ne ide preko noći

Kako zdravo smršavjeti? 8 trikova uz koje nećeš vratiti izgubljeno

Odvikavanje od šećera zato nije jednostavno, pogotovo ako si mjesecima pretjerivala s gaziranim i zaslađenim. No, to ne znači da ga nije moguće 'srezati'. Umjerena konzumacija šećera nije problematična, no problem nastaje kad uz večernji film ili nakon ručka unosiš poprilično nezdravog. To utječe na tvoju težinu, zdravlje, ali i psihu – a poznato je da smo za masnim i slatkim skloniji posezati kad smo pod stresom i nenaspavani.

Imaj na umu da ti naglo 'ostavljanje' šećera može prouzročiti neugodne psihičke i tjelesne simptome. Na taj način tijelo ti šalje odgovor. Zato bi se mogla suočiti s depresivnim raspoloženjem, anksioznošću, problemima sa spavanjem, ali i umorom i vrtoglavicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, takvi izraženi simptomi ne javljaju se kod svih nego ih portal Healthline navodi kao česte kod osoba koje su dugo pretjerivale. Nekima 'micanje' slatkog iz prehrane neće predstavljati problem. Poanta nije da ga nužno skroz izbaciš nego da ga samo smanjiš, posebice ako se suočavaš s prekomjernom težinom.

Image
Foto: Unsplash

Stoga smo izdvojile nekoliko savjeta koji će ti pomoći 'srezati' dnevni unos slatkog i dovesti te do zdravijeg života. Naravno, uz kombinaciju zdrave prehrane, aktivnosti i regulaciju stresa. Evo otkuda krenuti.

1/7