PROMJENE U TIJELU

Ženske tegobe: Liječnici savjetuju kako prirodno ublažiti valunge

Kad bismo menopauzu htjele sažeti u jednu riječ, bila bi to – valunzi. Ipak, ovaj tipični i prilično iritantni simptom moguće je ublažiti

profimedia-0347204079.jpg
Foto: profimedia.hr

Uobičajeni simptomi na koje možeš računati u menopauzi su, na primjer, ispadanje kose, anksioznost, nelagoda tijekom seksa radi suhoće vagine te problemi sa spavanjem. No, dva najpoznatija simptoma koje povezujemo s menopauzom vjerojatno su valunzi i noćno znojenje. Valunzi su kratki, iznenadni osjećaji vrućine, obično u licu, vratu i prsima, koji mogu učiniti kožu crvenom i znojnom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Superhrana

6 namirnica koje usporavaju starenje pa bi ih trebala jesti redovito nakon 40. godine

Prema istraživanju objavljenom u 'Journal of Mid-Life Health', više od 80 posto žena suočava se s oba ova simptoma s prijelazom u menopauzu.

Menopauza je postupni prijelaz koji se odvija u vremenskom okviru od tri do osam godina. Obično, u perimenopauzi ili predmenopauzi – koju god riječ radije upotrijebili – mjesečnice počnu postajati malo neredovitije. Ponekad valovi vrućine počnu u perimenopauzalnom razdoblju i javljaju se neki drugi simptomi menopauze, koji uključuju noćno znojenje, suhoću vagine i probleme sa spavanjem, kao što su nesanica i buđenje tijekom noći radi valova vrućine ili osjećaja hladnog znoja na koži“, pojašnjava Lanny Wilson, voditelj opstetricije i ginekologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Avalon u Youngstownu, Ohio.

Image
Foto: profimedia.hr

Što se ublažavanja simptoma tiče, liječnici se slažu kako terapiju treba usmjeriti na one simptome koji nam pričinjavaju najviše problema - a to je prilično individualno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Postoji mnogo biljnih lijekova koji ne rješavaju u potpunosti sve simptome, ali mogu pomoći kod nekih najproblematičnijih, kao što su valovi vrućine. Bitno je da su pacijentice upućene u činjenicu da će takvi lijekovi ublažiti simptome, ali i da ih neće u potpunosti poništiti - vrlo je važno da znaju što mogu očekivati", tvrdi Madelyn E. Butler, ugledna ginekologinja iz Floride.

Lijekovi, poput hormonalne terapije pa čak i određeni antidepresivi, mogu pomoći sa simptomima. Ali ne treba svatko, a mnoge žene i ne žele - piti tablete. Zato su dobrodošli prirodni načini kojima možemo doskočiti valunzima i noćnom znojenju – evo što u tom smsliu preporučuju stručnjaci:

1/6