Prihvati sebe kakva jesi

Djeluju li uistinu pozitivne afirmacije? Evo što misle stručnjaci

Stručnjaci za mentalno zdravlje dijele snagu pozitivnog razmišljanja, korisnost pozitivnih stavova i savjete kako započeti ovu praksu samopomoći

positiveaffirmation.jpg
Foto: Unsplash

Jesi li se ikada pogledala u ogledalo ili zatvorila oči i rekla sebi da si sposobna, talentirana, voljena, dostojna ili savršena takva kakva jesi? To su pozitivne afirmacije - praksa ponavljanja osnažujućih mantri namijenjenih jačanju sreće i uspjeha, a popularno su terapijsko sredstvo, u rasponu od razgovora sa samim sobom u zrcalu do tihih ponavljanja tijekom meditacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Sama sebi dovoljna

Ključ sreće je u tebi samoj: Nauči kako uživati u vlastitom društvu

I dok pozitivne afirmacije mogu vući korijene iz mantra koje se nalaze u religijama poput budizma, hinduizma i jainizma, u modernoj kulturi pozitivne afirmacije uglavnom su sekularne bez vjerske povezanosti, a sve su popularnije i knjige i seminari koji pozitivne afirmacije prikazuju kao aktivan alat za postizanje života kakvog želimo.

Pozitivno razmišljanje i pozitivne afirmacije uvriježili su se u našem društvu, a to uključuje knjige o samopomoći koje su redovito na vrhu popisa najprodavanijih proizvoda, kao i emisije o samopomoći koje se uzdižu na vrhove ljestvica. Međutim, za skeptike zvuči gotovo predobro da bi bilo istinito: ponavljati pozitivne riječi i željeti svoje želje? Saznale smo što o tome misle stručnjaci - djeluju li pozitivne afirmacije doista?

Pozitivne afirmacije i istraživanja

Mnogi stručnjaci za mentalno zdravlje vjeruju da da - pozitivne afirmacije zapravo imaju očite koristi, a da ne spominjemo znanstvenu utemeljenost. "Postoji prilično puno istraživanja koja podupiru blagodati pozitivnih afirmacija, ali kao i bilo što drugo, to ovisi o tome kakvim se ishodima netko nada i koja im je osnova", za Best Health je istaknula bračna i obiteljska terapeutkinja Christine E. W. Borst.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Pexels

U studiji iz 2016. objavljenoj u zborniku radova Annals of Behavioral Medicine, optimizam i samopotvrđivanje povezani su i s manjom vjerojatnošću kognitivnih oštećenja, ali i s većim pozitivnim učinkom među preživjelima od raka - uključujući suočavanje, postizanje ciljeva i bolje zdravlje.

Psihologinja Peggy Fitzsimmons slaže se da postoje dokazi da pozitivne afirmacije djeluju. "Misli koje mislimo određuju naše emocije, energiju koju izlučujemo i radnje koje poduzimamo. Kad dovoljno puta potvrdimo neku misao, to onda postaje uvjerenje", smatra ona.

1/6