Prihvati sebe kakva jesi

Djeluju li uistinu pozitivne afirmacije? Evo što misle stručnjaci

Stručnjaci za mentalno zdravlje dijele snagu pozitivnog razmišljanja, korisnost pozitivnih stavova i savjete kako započeti ovu praksu samopomoći

positiveaffirmation.jpg
Foto: Unsplash

Jesi li se ikada pogledala u ogledalo ili zatvorila oči i rekla sebi da si sposobna, talentirana, voljena, dostojna ili savršena takva kakva jesi? To su pozitivne afirmacije - praksa ponavljanja osnažujućih mantri namijenjenih jačanju sreće i uspjeha, a popularno su terapijsko sredstvo, u rasponu od razgovora sa samim sobom u zrcalu do tihih ponavljanja tijekom meditacije.

Image
Sama sebi dovoljna

Ključ sreće je u tebi samoj: Nauči kako uživati u vlastitom društvu

I dok pozitivne afirmacije mogu vući korijene iz mantra koje se nalaze u religijama poput budizma, hinduizma i jainizma, u modernoj kulturi pozitivne afirmacije uglavnom su sekularne bez vjerske povezanosti, a sve su popularnije i knjige i seminari koji pozitivne afirmacije prikazuju kao aktivan alat za postizanje života kakvog želimo.

Pozitivno razmišljanje i pozitivne afirmacije uvriježili su se u našem društvu, a to uključuje knjige o samopomoći koje su redovito na vrhu popisa najprodavanijih proizvoda, kao i emisije o samopomoći koje se uzdižu na vrhove ljestvica. Međutim, za skeptike zvuči gotovo predobro da bi bilo istinito: ponavljati pozitivne riječi i željeti svoje želje? Saznale smo što o tome misle stručnjaci - djeluju li pozitivne afirmacije doista?

Pozitivne afirmacije i istraživanja

Mnogi stručnjaci za mentalno zdravlje vjeruju da da - pozitivne afirmacije zapravo imaju očite koristi, a da ne spominjemo znanstvenu utemeljenost. "Postoji prilično puno istraživanja koja podupiru blagodati pozitivnih afirmacija, ali kao i bilo što drugo, to ovisi o tome kakvim se ishodima netko nada i koja im je osnova", za Best Health je istaknula bračna i obiteljska terapeutkinja Christine E. W. Borst.

Image
Foto: Pexels

U studiji iz 2016. objavljenoj u zborniku radova Annals of Behavioral Medicine, optimizam i samopotvrđivanje povezani su i s manjom vjerojatnošću kognitivnih oštećenja, ali i s većim pozitivnim učinkom među preživjelima od raka - uključujući suočavanje, postizanje ciljeva i bolje zdravlje.

Psihologinja Peggy Fitzsimmons slaže se da postoje dokazi da pozitivne afirmacije djeluju. "Misli koje mislimo određuju naše emocije, energiju koju izlučujemo i radnje koje poduzimamo. Kad dovoljno puta potvrdimo neku misao, to onda postaje uvjerenje", smatra ona.

Kada pozitivne afirmacije ne djeluju?

Iako Borst ponekad podržava pozitivne tvrdnje, ona napominje da one ne funkcioniraju u svakom kontekstu. "Pozitivne afirmacije možda neće pomoći ako osobi treba intenzivnija podrška s dijagnozama poput anksioznosti ili depresije ili ako osoba ima povijest traume koja je ostala neistražena", istaknula je.

Image
Foto: Pexels

Prema Caroline Leaf, komunikacijskoj patologinji i kognitivnoj neuroznanstvenici, pozitivne afirmacije moraju biti potpomognute drugim radom kako bi se postigli značajni rezultati. "Iako ideja da budemo pozitivni dok se ne dogodi nešto sjajno zvuči lijepo, samo ponavljanje nečega pozitivnog neće stvoriti trajne promjene u mozgu ili tijelu. To nije održivo jer nije povezano s osnovnim uzrokom zašto uopće osjećamo potrebu za pozitivnom afirmacijom", smatra ona.

Pozitivne afirmacije i promjene raspoloženja i ponašanja

Na kraju, prema Borst, pozitivne afirmacije jednostavno se odnose na jezik i na to kako on utječe na tvoje raspoloženje. "Vjerujem u moć jezika. Vidim to sa svojom djecom - puno bolje reagiraju kad im kažem nešto na ljepši način. Mislim da se svi možemo složiti da je jednostavno bolje kad nam ljudi nešto govore na lijep način i kada su ljubazni, a isto vrijedi i kada razgovaramo sami sa sobom", istaknula je.

Image
Foto: Pexels

Fitzsimmons je objasnila da su pozitivne afirmacije korisne jer nam daju novu leću kroz koju možemo promatrati i sebe i svijet. "Pozitivne afirmacije poput 'svijet je prijateljsko mjesto' stvaraju korisne emocije poput radosti i uvažavanja, a te emocije nose energije poput prihvaćanja i mira koje, pak, utječu na postupke koje poduzimamo u vezama".

Pozitivne afirmacije i promjena osobnosti

Recimo da si sramežljiva osoba koja se boji javnog govora. Ili si možda tip kojem je čaša uvijek napola prazna i koji uvijek očekuje najgore. Mogu li pozitivne afirmacije zapravo utjecati na promjenu tvoje osobnosti ako želiš biti otvorenija ili optimističnija? Terapeutkinja Mary Jo Podgurski ne vjeruje u to.

Image
Foto: Pexels

"Pozitivne afirmacije ne mijenjaju urođenu osobnost, niti bi to trebale", kaže Podgurski, govoreći o djeci na koju se usredotočuje u svojoj praksi. No, iako možda neće promijeniti osobnost, mogu utjecati na nju na bolje - pozitivne afirmacije daju ti nadu i smjer.

Primjeri pozitivnih afirmacija

Afirmacije su način za stvaranje promjena uma i tijela, a nekoliko je načina na koje ih možeš primijeniti. Koristi kratke, pozitivne izjave i stvori afirmacije u sadašnjem vremenu - radim, jesam, uživam, volim i slično. Naglas izgovori promjenu koju želiš da ti se dogodi, napiši ju na list papira i postavi negdje gdje ćeš ju uvijek moći vidjeti.

Image
Foto: Pexels

Za Anne Redlich, licenciranu kliničku socijalnu radnicu sa sjedištem u Illinoisu, stvaranje namjera je posebno snažno i ne treba se dogoditi samo, primjerice, na početku nove godine. "Umjesto da donosiš odluke, pokušaj postaviti namjere. Namjera je poput sjemena koje možeš posaditi u sebi i svakodnevno meditirati. Nešto što može organski rasti iznutra. A to može postati dio tebe, a ne samo cilj kojem težiš", istaknula je.

Kada možeš vidjeti rezultate

Pozitivne afirmacije zahtijevaju vrijeme i ponavljanje i nerealno je očekivati ​​rezultate preko noći. Izgovaranje više puta dnevno, obraćanje pažnje na riječi i njihovo značenje pomažu u jačanju promjene u tvom ponašanju - zato svoje namjere piši na papir 25 puta dnevno tijekom najmanje tjedan dana.

Image
Foto: Pexels

Fitzsimmons vjeruje da je važno uložiti nekoliko sati dnevno kada tražiš promjenu. "Kada pozitivnu afirmaciju držimo kao svoju točku fokusa, naša se stvarnost mijenja. Iskusi to i sama oduzimajući nekoliko sati od svog dana i ponavljajući afirmaciju zahvalnosti, poput 'Zahvalna sam na svemu'. Tako će se dobre stvari naći na tvom putu jer prenosiš i uzvraćaš tu vrstu energije", istaknula je.