Ima li spasa

Obrati pažnju: Kako znati je li ljubomora u vezi zdrava ili opsesivna?

Ljubomora nije nužno loša, no zdravu dozu ljubomore treba razlikovati od patoloških sklonosti. Stručnjakinja otkriva što učiniti kad shvatiš da se kod tebe ili partnera javio tračak ove emocije

profimedia-0293008238.jpg
Foto: Profimedia.hr

Koristi li on ljubomoru kao alat kontrole?

Ljubomora i posesivnost neki su od najčešćih razloga prekida, a uspiješ li ih na vrijeme 'pročitati', na dobrom si putu. Čim shvatiš da partner propitkuje tvoju predanost, da krši dogovore te da te ograničava, to je znak za uzbunu. Može se dogoditi da te partner namjerno čini ljubomornom. Zapravo, to je čest slučaj. Još je gore ako partner želi znati s kim se dopisuješ, uzima ti telefon 'za tvoje dobro', provjerava te kad izađeš, zabranjuje ti izlaske ili sputava u samostalnom donošenju odluka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Ljubomora je u vezi odavno prešla zdrave razmjere u trenutku kad mu počneš lagati jer se bojiš njegove reakcije, kaže Hamilton. U tom trenutku treba reći 'dosta', postaviti granice, pokušati razgovarati, a ako ne ide, prekinuti. Imaj na umu da se ovakva kontrolirajuća ponašanja svrstavaju među emocionalno uznemiravanje te da ona nisu manifest ljubavi ili 'za tvoje dobro'. Nasilnik želi ojačati svoju moć i steći žrtvinu naklonost, a to je nasilnički obrazac. Toliko daleko ljubomora može ići.

Naravno, ne mora značiti da je u tom stadiju i da tu ne postoji prostor za razgovor. Kako razgovarati o ljubomori, provjeri u nastavku.

Image
Foto: Profimedia
2/4