Ima li spasa

Obrati pažnju: Kako znati je li ljubomora u vezi zdrava ili opsesivna?

Ljubomora nije nužno loša, no zdravu dozu ljubomore treba razlikovati od patoloških sklonosti. Stručnjakinja otkriva što učiniti kad shvatiš da se kod tebe ili partnera javio tračak ove emocije

profimedia-0293008238.jpg
Foto: Profimedia.hr

Iako smo ljubomoru skloni percipirati kao nešto loše, život pokazuje suprotno. Većina će ljudi u nekom razdoblju osjetiti ljubomoru u trenutku kad od treće osobe žele obraniti nešto što smatraju vrijednim. Tada ova normalna ljudska emocija može biti poticajna jer nam pomaže da se borimo do nečega do čega nam je stalo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Profimedia

“Ljubomora sama po sebi nije ni zdrava ni nezdrava”, kaže za portal Elite Daily dr. Joli Hamilton, stručnjakinja za veze koja proučava temu ljubomore. Kako kaže Hamilton, iako je mnogi mahom definiraju kao negativnu, ljubomoru treba sagledavati kao druge ljudske emocije – tugu ili ljutnju. Zamisli da imaš posudu ispunjenu drugim emocijama. Ljubomora bi činila samo njen poklopac jer je iskustvo ljubomore prožeto raznim emocijama, i u zdravim razmjerima nije sama sebi uzrok.

Image
Ljubavne nesuglasice

'Ne guši ga' : Kako zaustaviti ljubomoru koju osjećaš?

No problem nastaje kad poprimi patološke razmjere, a takvom je obično zamišljamo. Partner koji stalno želi provjeravati tvoje poruke ili onaj koji postane sumnjičav kad sretneš prijatelja iz djetinjstva. Partner koji ti stalno izaziva osjećaj krivnje ili te optužuje za nevjeru. Ili se pak emocionalno udaljuje od tebe jer je ljubomoran. Isto vrijedi i u obratnom slučaju.

Ljubomora se u vezi može manifestirati na različite načine, no potrebno je zdravu dozu ljubomore odvojiti od patološke. Čim pređe granicu, ona paru ne nosi ništa dobro. Govori ti da u vezi postoji ozbiljan problem i da je partner nesiguran, a odnos poljuljan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/4