Nadomak metropole

Oaza zelenila i mira koja je s razlogom omiljeno izletište Zagrepčana

Ako tražiš idealno vikend izletište ili pak romantično mjesto za kavu nakon posla - uputi se u Samobor. Donosimo ti glavne razloge zašto je taj gradić odredište iz snova

PXL_310721_33962981.jpg
Foto: Marko Prpić/PIXSELL

Stari grad Samobor

Možeš prošetati i uspeti se na Stari grad Samobor, jedan od naših najstarijih srednjovjekovnih gradova. Od 1268., pa sve do nedavno je ovo mjesto bilo u rukama brojnih obitelji. Brojni su plemići i kraljevi kroz stoljeća bili gospodari Samobor-grada, od češkog kralja Otokara koji ga je izgradio 1268., pa sve do Arpadovića, Frankopana, Erdodyja, Matije Korvina te mnogih drugih. Kako su se mijenjali vlasnici, tako se i mijenjao dvorac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od početnog romaničko-gotičkog burga s velikom kulom, vremenom je zadobio kasnogotičko-renesansne oblike da bi na krajem 17. i početkom 18. stoljeća postao barokizirani dvorac. No, sve promjene koje su se odvijale na dvorcu nisu mijenjale činjenicu da su skoro svi vlasnici bili u sukobu sa stanovnicima Samobora. O tome svjedoči i sudski proces koji je, simpatično za hrvatski sudski sustav, trajao od konca 15. stoljeća, pa sve do 1769. godine. Naime, Samobor je kao slobodno trgovište bio izvan dohvata vlasnika Starog grada koji su sebe stavljali za vlasnike i trgovišta. Knjiga koja evidentira ovaj višestoljetni sudski proces se danas može vidjeti u Samoborskom muzeju.

Na kraju je, 1902. godine, Stari grad završio u vlasništvu Samobora za 5293 krune. Od tada se pokušava obnoviti, ali nijedan pokušaj nije urodio plodom. No, možda i bolje, jer dvorac u ovoj formi ima neku magiju koju možda ne bi imao da nije u ovom stanju. U njemu biva neki duh vremena, krije se među zidinama i pliva među okolnim drvećima. Zaista mjesto s posebnom energijom. U nastavku pogledaj kjoje još bisere skriva Samobor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
2/5