Nadomak metropole

Oaza zelenila i mira koja je s razlogom omiljeno izletište Zagrepčana

Ako tražiš idealno vikend izletište ili pak romantično mjesto za kavu nakon posla - uputi se u Samobor. Donosimo ti glavne razloge zašto je taj gradić odredište iz snova

PXL_310721_33962981.jpg
Foto: Marko Prpić/PIXSELL

Samobor je omiljeno izletište Zagrepčana i to s dobrim razlogom. Ovaj maleni gradić tek pola sata vožnje udaljen od centra Zagreba nudi sjajnu gastronomsku ponudu, obilje zelenila, mir i sigurnost. Proglašen je najsigurnijim gradom za život u Hrvatskoj, iznimno je lijepo uređen te prije svega okružen zelenilom šuma Samoborskog i Žumberačkog gorja. Ako ti treba dodatan poticaj da ga posjetiš za jedan vikend ili se pak „zaletiš“ u taj slavni grad najfinijih kremšnita, mi smo saznale sve što trebaš znati i što bi te moglo zanimati o posjetu Samoboru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samobor je jedan od onih gradića u koji ćeš se nakon prvog posjeta neprestano vraćati. Zato pazi kada piješ iz česme na trgu, jer legenda kaže da svatko tko popije iz nje će se opet vratiti u Samobor. Ali i bez legendi je lako shvatiti zašto bi tu netko došao više puta.

Grad zelenila i šetnji

Samobor je gradić poznat po šetnicama, a ona najprimamljivija, u samom srcu grada je Anindol. Šumovito brdo Tepec uzdiže se iznad Samobora te nudi male kapelice koje možeš posjetiti, ali i križni put te obilje biciklističkih i pješačkih staza. Omiljeno je to šetalište Samoboraca. Ispod krošnji drveća naći ćeš i brojna djela umjetnosti i strukture, od kojih se naročito izdvaja samoborska kalvarija. Kalvarija se sastoji od 13 postaja Križnog puta Isusa Krista na kojima se nalaze skulpture rađene od umjetnog kamena. Šumskim stazama Anindola šetali su i inspiraciju hvatali književnici poput Šenoe, Matoša, Vraza i Preradovića, a tu je nastala i poznata pjesma Marka Vukasovića “Kod kapele svete Ane”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponos i ukras Samobora i danas živi, a posebno u dan Aninovskog proštenja kad Anindol podsjeća na vremena tako romantično ocrtana u kultnom hrvatskom filmu Kreše Golika “Tko pjeva zlo ne misli” koji je dijelom snimljen upravo u Anin-perivoju.

1/5