Mentalno zdravlje

Budi bolja prema sebi uz ove jednostavne stvari (zaslužuješ sve)

Vrlo često smo ljubazni prema ljudima oko sebe, ali ponekad (posebno) žene zaborave koliko je važno da budu ljubazne i nježne prema sebi. Ljubaznost i suoosjećanje važni su za mentalno zdravlje i dobrobit te se zbog toga važno zaustaviti i provjeriti kako možeš biti bolja prema sebi

pexels-olena-goldman-1496610.jpg
Foto: Pexels

Što uopće znači biti ljubazan prema sebi? Suosjećanje prema sebi je sposobnost da se prema sebi pokaže ljubaznost, osobito kada stvari ne idu prema planu. To je razgovor u kojem ćeš ohrabriti samu sebe i voditi ugodan razgovor, baš kako bi razgovarala s prijateljicom kada joj treba podrška. Ne primjer, bila si na razgovoru za posao i nisi ga dobila. Ako želiš biti ljubazna prema sebi, unutarnji glas bi ti mogao reći da si se dobro pripremila za intervju i dala sve od sebe. Iako nisi dobila posao, posjeduješ vještine koje su korisne i važne. No možda ćeš umjesto toga prema sebi biti samokritična i usredotočit ćeš se na stvari koje si učinila pogrešno tijekom razgovora. Također možda ćeš sebi reći da nisi bila dovoljno dobra i da nemaš znanje i vještine. No i sama znaš da to nisu stvari koje bi rekla najboljem prijatelju, ali prema sebi si vrlo neljubazna i jako kritična.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Čine čuda

Od kave do čokolade: Znaš li koje su namirnice odlične za zdravlje mozga?

I još jedna važna stvar, neljubaznost prema sebi može utjecati na mentalno zdravlje i opću dobrobit. Lijepo ponašanje prema sebi može povećati samopoštovanje, sreću, bolje reagiranje u stresnim situacijama, povećati otpornost (sposobnost opravaka nakon neuspjeha) i veće zadovoljstvo sa životom. I onda kada se sve ovo otkrije vrlo je važno shvatiti na koji način možeš biti ljubaznija prema, a sve je vrlo jednostavno. Radi se o vrlo jednostavnim koracima koje možeš početi prakticirati odmah kada ih pročitaš.

Utišaj unutarnje kritike

Svatko ima unutarnji glas koji mu govori da nije uspio, da je pogriješio, da možda treba odustati od novih izazova jer će sve ostati na pokušaju. No ljubaznost i suosjećajnost prema sebi znači da treba reći tom glasu da prestane. "Svima nam je zajednička oštrina koju imamo prema sebi. Važno je prvo čuti taj glas u sebi, način na koji razgovaraš sa sobom. Zatim zastani i ponovno povedi razgovor, ali kao da razgovaraš s prijateljem", objašnjava kaže Nataly Kogan, autorica knjige "Happier Now".

Image
Foto: Pexels

POGLEDAJ VIDEO: Što znači živjeti u trenutku i kako to ostvariti u svakodnevici?

1/6