Vrijeme je za kiseljenje povrća! Znate li savršene recepte?

Sezona pripreme hrane u kojoj ćemo uživati u narednim mjesecima je u punom jeku. Saznajte neke od naših omiljenih recepata za kiseljenje povrća...

Vrijeme je za kiseljenje povrća! Znate li savršene recepte?

Jesen je skoro već i službeno to, pa je krajnje vrijeme da se pozabavimo pripremom ukusne hrane u kojoj ćemo uživati kroz naredne mjesece. Kuhaju se ajvari, đuveđi, pekmezi i marmelade... A mnogi od nas pozabavit će se i kiseljenjem povrća - koje je savršen dodatak svakom jelu u jesenskim i zimskim danima kada nema "domaće" svježe salate. Uz to kiseljenje zaista nije jako komplicirarno - pa se zaputite na plac (ili još bolje vlastiti vrt), nabavite namirnice i krenite na posao!

Povrće se može ukiseliti dodatkom octa ili uz pomoć soli - tako sa se stvore svi uvjeti kako bi se u povrću stvorila mliječna kiselina koja će isto tako sačuvati povrće od kvarenja (kao pri kiseljenju kupusa).  

Za kiseljenje povrća najbolje je uzeti staklenke veličine ovisno o broju ukućana: litra za jednu do dvije osobe ili 2 do 3 litre za višečlanu obitelj. Nemojte uzimati prevelike staklenke jer se načeta staklenka treba odmah trošiti, što je posebno važno ako se troši manje octa. Prije upotrebe staklenke dobro operite i sterilizirajte.

Pri kuhanju i pripremanju povrća treba paziti i kakvo se posuđe upotrebljava. Nikako ne treba upotrebljavati cinčano posuđe, jer cink uništava boju povrća. I žlice kojima se miješa povrće trebaju biti drvene.

Povrće se sprema ili cijelo ili izrezano na jednake dijelove. U pojedinačnim receptima bit će naznačeno kako treba usitniti povrće. Ne treba miješati cijelo i izrezano povrće, jer će biti nejednoliko ukiseljeno.

Osobito treba pripaziti na ocat. Nije svejedno kakav se ocat upotrebljava. Na svakom octu koji kupite u trgovini piše koliki je postotak octa i pri dodavanju octa toga se treba pridržavati. Kod nas se najčešće može pronaći 9%-tni ocat. Ne treba ga upotrebljavati cijelog, već razrijediti. Ako želite 4.5%-tni ocat, onda se na 1 litru 9%-tnog doda 1 litra vode. Ako se želi dobiti 3%-tni, onda se 1 litri 9%-tnog octa dodaju 2 litre vode.

Ovi recepti koje ćemo navesti uobičajeni su u našoj prehrani i treba ih se pridržavati. Svakako ćete u toku vremena unositi i nešto svojega u recepte, naročito kad je u pitanju kiselina, jer negdje je uobičajeno dodavanje više, a negdje manje kiseline. Isto vrijedi i za dodavanje soli i šećera.

U osnovne recepte može se dodavati u drugo aromatično povrće ili začini koji će utjecati na okus ukiseljenog povrća – luk, češnjak, lovorov list, kopar, list vinove loze, hren... Njih treba dodavati prema vlastitom ukusu i običaju.

Uzroci kvarenja kiselog povrća

Ako je dodano premalo octa (preslab ocat) ili premalo soli, povrće postaje mekano, jer se u takvoj sredini počinju razvijati štetni mikroorganizmi koji mekšaju povrće. Isto tako, krastavci ili neko drugo povrće može postati mekano ako se nalazi iznad salamure, odnosno octene otopine u staklenci. Ovo kvarenje može nastati i onda ako je spremljeno povrće izloženo visokoj temperaturi ili ako dolazi u dodir sa zrakom, odnosno ako je staklenka slabo zatvorena.

S druge strane, ako se doda previše soli ili šećera, povrće će se smežurati, smanjiti.

Praznine u krastavcima nastaju ako su krastavci prezreli, odnosno ako se ostave više od 24 sata nakon što su ubrani. Krastavci moraju biti ukiseljeni nekoliko sati nakon berbe. Kad se krastavci peru u većoj posudi, lako će se uočiti koji su šuplji: oni plivaju na površini.

Povrće može potamnjeti iz nekoliko razloga: ako se stavlja u neodgovarajuće posude prilikom pripreme ili ako se miješa neodgovarajućim žlicama (bakrenim ili željeznim). Isto tako može potamnjeti ako mu se doda voćni ocat koji je obojen.

Kiseljenje uz pomoć soli

Neke vrste povrća mogu se konzervirati samo dodatkom soli. Ako je sol dodana u manjim količinama, nastupa mliječno kiselo vrenje, no ako su dodane veće količine soli, ona ih sama čuva od kvarenja.

Za ribanje kupusa i repe najbolje je upotrijebiti kvalitetan ribež, koji će sitnije i jednoličnije naribati povrće. Pri kiseljenju kupusa uvijek se stavlja jedan red kupusa, jedan red soli – naizmjenično (za 40-ak kila kupusa potrebna je 1 kila soli). Kad je posuda napunjena gotovo do vrha, prekrije se čistom krpom, zatim se stavi drveni poklopac i dobro pritisne jako teškim predmetom (primjerice kamenom). Posuda treba stajati an toplom mjestu dok traje vrenje, oko 3 tjedna. U toku vrenja treba nadgledavati ina li dovoljno tekućine, ako je nema treba je dodavati. Čim je vrenje dovršeno, kupus se treba ostaviti na hladnije mjesto, odnosno na stalno mjesto gdje će stajati.

Donosimo vam i nekoliko ukusnih recepata za kiseljenje...

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/6