Tikva za dan, bundeva za noć (vještica)

Bilo da je kuhana ili pečena, kao pita ili nadjev, ukusna jesenska poslastica

Tikva za dan, bundeva za noć (vještica)

I dok razmišljate kako maštovito ukrasiti bundevu za Noć vještica, podsjećamo vas da to nije jedini način da upotrijebite to veoma hranjivo, a kod nas uglavnom zapostavljeno povrće. Kraljica jeseni, kako ju mnogi smatraju, sočnog okusa, bogata hranjivim tvarima, prelijepih boja, zelena, žuta, šarena, narančasta, svakako bi se trebala češće naći u ishrani. Agronomski stručnjaci ističu kako je važno znati da kod nas raste obična uljna bundeva (za grickanje i ulje), bundeva za pečenje, tzv. turkinja, neizostavna hokaido bundeva (rijetka je i vrlo tražena jarko narančaste kore i narančastog mesa, porijeklom je iz sjevernog Japana, vrlo je popularna u današnjoj kuhinji), te povrtna tikvica (vrlo zastupljena i na našem stolu u obliku tzv. bučnice).

Bila, dakle, bundeva, tikva ili bučnica, bilo da je kuhana, pečena, kao pire, u juhi i u rižotu, kao pita ili nadjev, uvijek očarava svojim okusom. Koristi se i sirova, naribana kao mrkva. Sjemenke tikve mogu se jesti sušene ili pečene i veoma su hranjive, ljekovite, ali i kalorične. Sok i pulpa od bundeve koriste se za pripremu raznih koktela i sokova.

Ljekovita svojstva

Tikva ima relativno malu energetsku vrijednost pa se preporučuje za dijetalnu ishranu, a njezini se sastojci koriste i u farmaceutskoj industriji. Tikva se preporučuje kao dijetalna hrana bolesnima, starijim osobama, djeci, dojiljama i trudnicama. Žuta boja dolazi od visokog sadržaja beta-karotena, a sadrži i kalij, vitamine C i E, folnu kiselinu, magnezij, mangan, cink, željezo.

Bundeva snižava rizik od raka, srčanih bolesti, očne mrene i moždanog udara. Kalij prisutan u bundevi smanjuje rizik od hipertenzije. Cink poboljšava imunološki sistem i gustoću kostiju što je jako bitno za osobe koje imaju opasnost od razvoja osteoporoze. Karotenoidi koji se nalaze u bundevi jačaju imunološki sustav i štite tijelo od infekcija i virusa. Bundeva je bogata beta-karotenom koji je snažan antioksidans i koji sprječava taloženje kolesterola na stijenkama arterija. Povoljno utječe na regulaciju probave te je, poput tikvica i lubenice, prirodni diuretik i preporučuje se osobama s upalama mokraćnih putova, bubrega, mjehura i žuči.

Aromatična jela

Jesen je pravo vrijeme za pripremu aromatičnih jela od bundeve. Od sirove bundeve možete pripremiti salatu, sok, pohati je ili koristi kod pripreme slanih i slatkih jela. Bundevu narezanu na kocke možete kuhati na pari u poklopljenoj posudi iznad kipuće vode ili kuhati u kipućoj zasoljenoj vodi oko 5 minuta na laganoj vatri. Jednako tako možete je pirjati na maslacu u poklopljenoj posudi uz dolijevanje temeljca ili vode oko 5 minuta.

U našim krajevima bundeva se najčešće jede pečena ili pohana, kao sastavni dio variva ili se od nje priprema juha, a čest je sastojak nadjeva za savijače. Može se koristiti i za pire te rižoto ili salatu. U prehrani se koriste i sjemenke i bundevino odnosno bučino ulje koje sadrži sve vitamine i minerale kao i meso bundeve, ali u znatno većim količinama.Posebice je omiljena ukusna, lagana i krepka juha od bundeve koju svakako trebate kušati, ako još niste.

Juha od tikve

Image



Sastojci:
1 glavica luka
1 češanj češnjaka
5 dkg slanine
2 žlice masti
4 krumpira
40 dkg žute tikve
sol
papar u zrnu
10 dkg ribanog parmezana ili malo vrhnja (kiselog ili za kuhanje)

Priprema:
Isjeckajte sitno luk, češnjak i slaninu i popržite u dubokoj tavi na masti oko 5 minuta, dodajući s vremena na vrijeme po žlicu vode. Krumpire ogulite, operite, izrežite na kockice. Tikvu očistite i izrežite na kockice iste veličine kao krumpir. Tikvu i krumpir dodajte u tavu s lukom i češnjakom i pržite nekoliko minuta sve zajedno. Začinite solju, paprom u zrnu i dolijte 1 litru vode i pustite da zavre. Kuhajte dok tikva i krumpir ne omekšaju. Na kraju pospite ribanim parmezanom ili u juhu umiješajte malo vrhnja.


Rižotood bundeve

Image



Sastojci:
1 manja bundeva (oguljena i očišćena oko 800 g)
2 žlice maslinovog ulja
2 žlice maslaca
3 ljutike (ili 1 veći ljubičasti luk)
2 režnja češnjaka
1 veća mrkva
300 g Arborio riže
150 ml bijelog vina
700-750 ml povrtnog ili pilećeg temeljca
30 g svježe naribanog parmezana
2 žlice creme fraiche
25 g neslanih pistacija
sol i svježe mljeveni papar
prstohvat muškatnog oraščića
svježi bosiljak, timijan, vlasac i peršin
creme fraiche i svježe naribani parmezan za posluživanje

Priprema:
Pećnicu zagrijte na 180°C. Obložite veliki lim papirom za pečenje.Bundevu prepolovite, odstranite sjemenke i ogulite. Narežite na kockice i u jednom sloju rasporedite na lim. Posolite i popaprite te prelijte s dvije žlice maslinovog ulja. Rukama dobro promiješajte tako da ulje dospije na sve komade, a zatim pecite oko 30 minuta. Tijekom pečenja povremeno promiješajte žlicom. Pistacije tostirajte 2 minute na tavi bez dodatka ulja, a potom ih grubo nasjeckajte.U međuvremenu ljutiku i češnjak sitno nasjeckajte, a mrkvu narežite na tanke štapiće dužine oko 2 cm. Na žlici maslaca kratko propirjajte ljutiku, potom dodajte češnjak i čim zamiriši ubacite mrkvu. Pirjajte oko 5-7 minuta. Potom dodajte rižu. Pirjajte 1 minutu, a zatim zalijte vinom.

Posolite i popaprite po ukusu te pirjajte miješajući dok riža ne upije vino. Potom malo po malo dodajte temeljac uz često miješanje. Temeljac dodajemo postupno, onoliko koliko riža upije, sve dok ona ne omekša. Tijekom kuhanja, riži dodajte sitno sjeckano začinsko bilje, a pred sam kraj kuhanja svježe mljeveni muškatni oraščić.Kad je riža kuhana maknite je s vatre, dodajte joj bundevu i parmezan te dobro promiješajte. Dodajte preostali maslac, umiješajte sjeckane pistacije. Ako rižoto u ovom trenutku postane pregust, dodajte još malo temeljca. Rižoto poslužite s ribanim parmezanom te pospite sjeckanim pistacijama.


(M.G.)