Sezona je mahuna - isprobajte ove recepte

Ukusne i veoma zdrave, a zato što dobro podnose smrzavanje možemo ih jesti cijelu godinu

Sezona je mahuna - isprobajte ove recepte

Ako ste odlučili da se mahunarke što češće nađu na vašem tanjuru, donijeli ste odličnu odluku za svoje zdravlje. Malo je namirnica koje se prema nutritivnoj vrijednosti mogu natjecati s mahunarkama, koje su bogati izbor kvalitetnih bjelančevina s esencijalnim aminokiselinama koje mogu zamijenii i meso.

Mahunarke su pune ugljikohidrata, škroba i celuloze, najbolji su izvor netopivih i topivih vlakna. I jedna i druga povoljno djeluju na organizam, s time da topiva vlakna dobro balansiraju masnoće u krvi, usporavaju razgradnju ugljikohidrata, šećera i njihovu apsorpciju u crijevima, te povoljno djeluju na sniženje razine glukoze u crijevima. U mahunarke pripadaju mahune, grah, grašak, soja, bob, leća, slanutak i kikiriki. Ljeto i rana jesen sezona su mahuna, pa njima posvećujemo ovaj put više prostora.

Ljetni ručak uz mahune

Uz uobičajene antioksidanse poput vitamina C i beta-karotena, mahune su bogate i manganom, antioksidativnim mineralom. Najveću antioksidativnu snagu mahunama daju fitotvari poput karotenoida (lutein, beta-karoten) i flavonoida. Mahune su također bogate vitaminima A, K, B6, imaju povoljno djelovanje na zdravlje kardiovaskularnog sustava zbog svojih antioksidativnih svojstava. Zbog velikog udjela karotenoida i flavonoida mahune imaju i izvrsna antiupalna svojstva. Ističu se i po udjelu minerala silicija, koji je poput poznatijih minerala kalcija i magnezija vrlo bitan za zdravlje kostiju i vezivnog tkiva.

Mahune dobro podnose zamrzavanje

Prilikom zamrzavanja mahune malo gube na nutritivnoj vrijednosti. Prije spremanja u zamrzivač odrežite mahunama krajeve, narežite ih i blanširajte tri minute. Ohlađene i posušene, spremite u plastične vrećice. Izvan sezone jedite konzervirane mahune, koje ne gube puno na kvaliteti. Prije pripremanja mahune uvijek operite, nožem im odrežite krajeve i povucite "konce" pa narežite.

Najčešće se kuhaju ili pirjaju, a mogu se i peći, obično u složencima. Odlične su kao prilog mesnim jelima ili kao glavno jelo, a najbolje ih je pripremati kuhanjem na pari. Zbog jednostavnosti pripreme i visoke nutritivne vrijednosti trebale bi pronaći mjesto na svakom jelovniku. Mahune na varivo su izdašno glavno jelo, a kuhane su mahune odlične i kao sastojak juha, variva s više vrsta povrća. Odlično se slažu s različitim vrstama mesa, gljiva, a od začina s češnjakom, koprom i kimom. Odlične su i pirjane s drugim povrćem kao prilog mesu. Od mahuna možemo napraviti i osvježavajuću salatu, koja je odlična pripremljena s dosta češnjaka i malo peršinovog lista ili kopra.

Foto: © MSPhotographic - fotolia

Salata od mahuna

Sastojci:
500 g mahuna
vezica rotkvica
150 g mini rajčica za preljev
50 ml maslinova ulja
žlica kopra
2 mlada luka
2 žlice limunovog soka
sol

Priprema:
Mahune očistite i narežite, pa kuhajte u slanoj vodi do 20 minuta. Ocijedite ih, isperite hladnom vodom i ohladite. Narežite rotkvice i mini rajčice i dodajte ih mahunama. Prelijte preljevom od navedenih sastojaka, dobro ohladite i poslužite.

Mahune na varivo

Sastojci:
1 kg mahuna
1 velika glavica luka
2 mrkve
2 krumpira
1,5 l vode
1-2 žlice brašna
2 žlice zobenih pahuljica
1 žličica crvene mljevene paprike
2 češnja češnjaka
sol, papar, kurkuma
peršinov list
kopar
ocat
kiselo vrhnje
ulje ili mast

Priprema:
Mahune oprati, očistiti i narezati na manje komade. Luk, mrkvu i krumpir oguliti. Luk sitno nasjeckati, mrkvu narezati na kolutiće, a krumpir na kockice.
Na malo masnoće kratko pržiti luk, kada malo smekša i postane staklast dodati mrkvu i krumpir, povremeno promiješati pa nakon 10 minuta dodati mahune. Sve zajedno pirjati još 10 minuta. Dodati brašno, crvenu mljevenu papriku i češnjak (nasjeckan ili protisnut), promiješati i nastaviti pirjati oko 5 minuta.
Dodati vodu, zobene pahuljice, sol i papar pa kuhati 30 minuta. Pri kraju kuhanja dodati malo kurkume u prahu. Na kraju u varivo dodati sitno nasjeckani peršinov list, kopar i ocat. Kiselo vrhnje se po želji, može dodati u tanjur.

Mahune s rajčicama

Sastojci:
500 g širokih zelenih mahuna
2 veće rajčice ili više manjih cherry rajčica
1 luk
2 češnja češnjaka
peršinov list
sol i papar
maslinovo ulje

Priprema:
Mahune kratko blanširajte pa ih ocijedite. Na maslinovom ulju prodinstajte luk, potom mu dodajte na malo veće komade narezan paradajz te sjeckani češnjak. Kada paradajz uvene, dodajte kuhane mahune i nasjeckan peršinov list. Posolite i popaprite te ostavite još koju minutu da se krčka na laganoj vatri. Poslužite kao samostalno jelo ili uz komad ribe ili mesa.

Mahune s mrvicama

Sastojci:
250 g mahuna
40 g krušnih mrvica
sojin umak
mažuran ili drugo začinsko bilje prema ukusu
češnjak
ulje, papar

Priprema:
Mahune skuhajte i ocijedite. Popržite na ulju krušne mrvice, prelijte ih po mahunama, začinite češnjakom, sojinim umakom, mažuranom, paprom ili drugim začinima po želji, te sve dobro promiješajte.