Priprema i čuvanje čvaraka

Čvarak mora biti zlatno-žut, tako ćete najbolje znati da je temperatura bila u redu.

Priprema i čuvanje čvaraka

Za male količine topljene masti, odnosno čvaraka, je najbolja friteza, inače pogodni lonac ili kotao. Zagrijte na 140°C.
Najbolje negdje u dvorištu ili balkonu, jer se miris kod pripreme čvaraka teško izlufta.
Ubacite špeka do ¾ volumena posude i lagano zagrijavajte uz stalno miješanje.
Ne poklapajte jer kondenzirana vodena para kad padne u masnoću šprica.
Pržite toliko dugo, na laganoj vatri uz povremeno miješanje, dok čvarci ne prestanu kipjeti (vidjet će te da nestaje pjena na površini) i isplivaju na površinu.

Čvarak mora biti zlatno-žut, tako ćete najbolje znati da je temperatura bila u redu.
Ako želite hrskave čvarke s koricom nalik na onu kod pohanog mesa dodajte par minuta prije kraja 1/2 dl mlijeka na 10 kila topljenog špeka. Masnoća u sekundi zakipi, ODMAH ugasite plamen i još minutu dvije miješajte.

Čvarke pokupite i stavite u ručnu prešu (ima u svakom dućanu kućanske opreme i inače služi za pritiskanje krumpira).
U ovisnosti o ukusu čvarke možete malo, jako ili ih uopće ne morate stiskati. Istisnute čvarke razdvojite jer se u prešanju slijepe. To radite odmah dok su vrući. Ohladite ih.

Izgledaju li vam čvarci pre suhi pošpricajte ih malo vodom, stavite u najlon vreću i ostavite na hladnom preko noći. Izvadite iz vrećice i ostavite vani ako su vlažni da se malo prosuše.

Čvarci su najbolji odmah nakon pečenja, onako mlaki. Čuvati ih možete u zatvorenoj posudi ili još bolje u vakuum vrećici, u hladnjaku i više mjeseci.

Solite samo one čvarke koje odmah konzumirate. Kod stajanja sol izvlači tekućinu iz čvarka i on postaje žilav.
Svakako probajte još vruće, čvarke posipati sa slatkom crvenom paprikom, posipane paprikom možete bez problema čuvati, samo ih ne soliti.

Također još tople čvarke promiješajte s crvenim lukom, to je prava poslastica. Nažalost ovakvi s lukom se ne mogu čuvati na duži rok.
Čvarke možete i lagano ugrijati u tavici ili u pećnici. Dovoljno je samo par minuta.

Naravno ne zaboravimo i svinjsku mast, odlična i zdrava za kuhanje, zalijevanje mesa i kobasica (mast je najstarija metoda konzervacije na duži rok) te kolače. Pričekajte da se svinjska mast ohladi uz povremeno miješanje pa je spremite u pogodne posude, dobro zatvorite i ostavite na hladnom mjestu.