Dnevna doza kofeina

Život je prekratak za lošu kavu: izbjegni pogreške pri kuhanju turske kave

Prava kava treba biti crna kao pakao, snažna kao smrt i slatka kao ljubav – kaže turska poslovica, a mi kažemo, sreća se ne može kupiti, ali se može popiti šalica dobre kave, a to je sve što nam treba

photo-1536914561643-9e3a7a8d063d.jfif
Foto: Unsplash

Povijest kave

Kava je zapravo voće, a od 60 vrsta ove biljke glavne za komercijalni uzgoj su arabika i robusta. Najveći proizvođač kave je Brazil, ali se kava uzgaja još u 70-ak zemalja, uglavnom onima ekvatorijalnog pojasa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema legendi iz istočne Afrike kava je otkrivena prije više od tisuću godina. Navodno je zrna kave prvi kušao pastir iz Etiopije, nakon što je vidio kakav učinak bobice kave imaju na njegove koze - životinje su postale vrlo živahne i nisu htjele spavati.

Image
Foto: Pixabay

Po drugoj verziji priče, kavu je prvi otkrio pastir u Jemenu te je svoje otkriće podijelio sa svećenicima iz tamošnjeg samostana kojima je kava dobro došla za noćne molitve. Ta priča o povijesti kave spominje i dva jemenska trgovca koja su donijela zrna kave u Tursku sredinom 16. stoljeća. Ovaj je moćni napitak osvojio cijelo carstvo doslovno preko noći, a turski su sultani uživali u posebnim ceremonijama ispijanja kave koju je navodno pripremalo 40 slugu. U to vrijeme kava je postala dio svakodnevice u Turskoj i skupa s osmanlijskim ratnicima kava je počela osvajati svijet. Prethodnik svih kafića, prva kuće kave, svoja je vrata u Veneciji otvorila davne 1645. godine.

2/4