Kako očistiti bukovače?

Na suhim stablima stabala rastu bukovače. Prema tome, smeće za njih gotovo se ne drži. Ipak, još uvijek ih je potrebno očistiti, ali to treba učiniti ispravno.

Kako očistiti bukovače?

Bukovača (lat. Pleurotus Ostreatus) porijeklom je iz južne Azije.

Vrijeme rasta (i berbe u prirodi) je jesen, a ima je i u hladnija proljeća. Danas se gljiva bukovača najviše uzgaja umjetno cijele godine, budući da nije pre zahtjevna. Bukovače se najviše se uzgajaju u Italiji, Njemačkoj, Nizozemskoj i Francuskoj. U prirodi bukovača raste jednako kao parazit na živom tako i na srušenom, vlažnom drveću. Bukovače su gljive koje rastu kao grm. Stabljike ove gljive rastu postrance i svaka je 1-4 cm dugačka i 1-3 cm. debela, površina podsjeća na filc.

3 načina čišćenja gljiva: Oni koji četkaju
Za uklanjanje nečistoća poput zemlje s površine gljive može se koristiti čista kuhinjska krpa ili obična kuharska četka, a oni strastveniji kuhari služe se specijalnom četkom za gljive. Spomenutim predmetima prljavština se nježnim pokretima odstranjuje s gljive kako bi se očuvao oblik i okus ovog jesenskog ploda.

Oni koji gule
U narodnoj predaji postoji neka zabluda kako se dobar dio otrova u otrovnim gljivama nalazi u klobuku, zbog čega je dobro površinski sloj oguliti s gljive i tako se spasiti od negativnih posljedica konzumacije ovakvog tipa plodova. Ne čudi stoga što neki preferiraju ljuštenje gljiva, uključujući i poznatu kuharsku enciklopediju po imenu Escoffier Cookbook.

Oni koji peru
Iako gljive uistinu 'popiju' vode prilikom pranja, Harold McGee je 1990. godine objavio knjigu The Curious Cook u kojoj je izvršio eksperiment s točnim količinama. Isti je, naime, potopio 252 grama svježih gljiva u vodi, te ih nakon pet minuta ponovo izmjerio. Gljive su upile zanemarivih 6 grama vode, odnosno 1/16 čajne žličice.