Delicija s Bliskog istoka

Je li humus zaista toliko zdrav? Evo što kažu stručnjaci

Kupovni humus može biti jednako hranjiv kao i onaj koji ćeš pripremiti sama, no bitno je pažljivo čitati deklaracije

pexels-anna-pyshniuk-6145894.jpg
Foto: Pexels

Bilo da trebaš ukusni međuobrok, umak za grickalice ili laganu večeru, humus će ispuniti sve zadaće. Namaz s Bliskog Istoka od slanutka i sezamovih sjemenki, s dodatkom maslinovog ulja, češnjaka i limunovog soka popularan je zbog jednostavnosti pripreme, odličnog okusa i nutritivnih svojstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Humus je ukusan, svestrani namaz ili umak, pritom bogat hranjivim tvarima. Odličan je izbor za alergičare i osobe koje ne mogu probaviti gluten i laktozu jer humus ne sadrži nijedno niti drugo", kaže za portal Prevention.com nutricionistkinja Pam Fullenweider te dodaje kako je ovo jelo dobar izvor proteina za vegane i vegetarijance.

Image

Najčešće greške kod kuhanja graha

Slanutak je glavni sastojak humusa, a riječ je o namirnici iz porodice mahunarki, koja obiluje proteinima i vlaknima te je odličan izvor magnezija, željeza i vitamina B.

Tahini je drugi ključni sastojak humusa. To je pasta od sezama, također bogata proteinima i vlaknima, a osim njih sadrži zdrave nezasićene masne kiseline i minerale. Sljedeći sastojak humusa - maslinovo ulje (kao i tahini) bogato je antioksidansima koji smanjuju upale u organizmu i bore se protiv štetnog djelovanja slobodnih radikala. Češnjak ne moramo posebno isticati kao ni limun. I jedan i drugi su jaki saveznici imunitetu. "Bez sumnje možemo reći da je humus jelo koje ima dobitnu kombinaciju - izuzetno je zdravo, ukusno i hranjivo", zaključuje Fullenwieder.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/3