Latice kao ukusan snack!

Nježna magnolija simbol je proljeća, no jesi li znala da je možeš i jesti?

Magnolija je cvijet bezvremenske ljepote, očaravajućeg mirisa i duboke simbolike, a odlična je vijest da ju ne moraš gledati samo u vrtovima već je možeš uključiti i u svoj proljetni jelovnik. Da, dobro si čula – magnolija je jestiva!

larisa-birta-B9X2DrO22VQ-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Iako su sada već ocvale, predivne, raskošne magnolije sve su donedavno krasile ulice gradova Hrvatske. Mnogi su se odlučili pred njima slikati, mirisati ih i diviti se njihovoj romantičnoj, nježno rozoj ljepoti, a kako ih još uvijek možeš držati u formi grana u vazama kod kuće, odlučili smo ti otkriti značenje, simboliku i još mnogo toga što bi trebala znati o ovom popularnom cvijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za početak je tako važno reći kako se općenito vjeruje da je magnolija prvi zemaljski cvijet. S obzirom na to da je riječ o prapovijesnoj biljci koja na našoj planeti cvjeta već više od 95 milijuna godina, u ta pradavna vremena, prije no što su Zemljom zujale pčele, ovu ljepoticu oprašivali su opnokrilci, kukci puno grublji od pčelica, zbog čega su i latice magnolije presvučene voskom i tako zaštićene. Privlačio ih je opojni miris ovog cvijeta.

Danas se vosak magnolije koristi u proizvodnji šampona za kosu i preparata za kožu. Biljka je jestiva i ljekovita pa se diljem svijeta koristi u te svrhe. Postoji preko 200 različitih vrsta magnolija, a potječu iz Azije i Sjeverne Amerike. Magnolije su grmolike biljke koje mogu narasti u drvo visine oko pet metara. Imaju kožnate, prekrasne listove i goleme cvjetove koji dolaze u različitim bojama – od bijele i žute do ružičaste i ljubičaste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
1/4