Latice kao ukusan snack!

Nježna magnolija simbol je proljeća, no jesi li znala da je možeš i jesti?

Magnolija je cvijet bezvremenske ljepote, očaravajućeg mirisa i duboke simbolike, a odlična je vijest da ju ne moraš gledati samo u vrtovima već je možeš uključiti i u svoj proljetni jelovnik. Da, dobro si čula – magnolija je jestiva!

larisa-birta-B9X2DrO22VQ-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Iako su sada već ocvale, predivne, raskošne magnolije sve su donedavno krasile ulice gradova Hrvatske. Mnogi su se odlučili pred njima slikati, mirisati ih i diviti se njihovoj romantičnoj, nježno rozoj ljepoti, a kako ih još uvijek možeš držati u formi grana u vazama kod kuće, odlučili smo ti otkriti značenje, simboliku i još mnogo toga što bi trebala znati o ovom popularnom cvijetu.

Za početak je tako važno reći kako se općenito vjeruje da je magnolija prvi zemaljski cvijet. S obzirom na to da je riječ o prapovijesnoj biljci koja na našoj planeti cvjeta već više od 95 milijuna godina, u ta pradavna vremena, prije no što su Zemljom zujale pčele, ovu ljepoticu oprašivali su opnokrilci, kukci puno grublji od pčelica, zbog čega su i latice magnolije presvučene voskom i tako zaštićene. Privlačio ih je opojni miris ovog cvijeta.

Danas se vosak magnolije koristi u proizvodnji šampona za kosu i preparata za kožu. Biljka je jestiva i ljekovita pa se diljem svijeta koristi u te svrhe. Postoji preko 200 različitih vrsta magnolija, a potječu iz Azije i Sjeverne Amerike. Magnolije su grmolike biljke koje mogu narasti u drvo visine oko pet metara. Imaju kožnate, prekrasne listove i goleme cvjetove koji dolaze u različitim bojama – od bijele i žute do ružičaste i ljubičaste.

Uzgoj magnolija

Svakog proljeća ljudi diljem svijeta iznova se oduševe ljepotom magnolija, pa nas ne čudi da je cijeli ožujak u Hrvatskoj bio obilježen brojnim fotkama tog cvijeća na društvenim mrežama. Neovisno o tome u kojoj boji bile – magnolije su uvijek predivne. Zanimljivo je da su u Lijepoj Našoj najrasprostranjenija vrsta magnolije Soulangeova magnolija, upravo ona koja cvjeta na zagrebačkom Tomislavcu. Dobra je vijest da je magnolija laka za uzgoj i otporna na hladnoću pa je nije teško uzgojiti, a uspijeva u gotovo svim uvjetima, zbog čega joj ne smeta ni žega sunca ni hladna zima.

Image

Jedva smo dočekale: Procvjetale su zagrebačke magnolije

Magnolija je šumska vrsta i najbolje joj odgovara blago kiselo tlo. Kada sadiš magnoliju, vodi računa o tome da oko nje ostaviš dosta prostora kako bi se mogla razviti u bogatu krošnju. Sadi je početkom proljeća, u travnju, no imaj na umu da je riječ o drvetu koje sporo raste i da će trebati strpljenja dok ne ugledaš njezine prve cvjetove. Nekoliko godina mora proći prije no što bi magnolija uopće stasala do malog drvca, a desetak godina bit će potrebno da vidiš prve raskošne cvjetove.

Simbolika magnolija

Što se simbolike magnolija tiče, u Kini magnolije simboliziraju vjernost i snagu, a prema feng shuiju stablo magnolija u dvorištu znači mir i blagostanje za ukućane. Postoji i vjerovanje koje kaže da ako magnolija prerano procvjeta, njezin vlasnik je zbog nečega jako nestrpljiv ili nervozan. Također, magnoliju navodno poklanjaju muškarci koji nemaju ozbiljne namjere i nevjerni su, ali žele zavesti ženu. Dakle, radi se o miksu značenja, a najbolje je da sama odabereš ono koje ti se najviše sviđa.

Ono što je još jako zanimljivo kod romantičnih magnolija je i činjenica da su one jestive! Mogu se konzumirati i sirove i obrađene, a mi smo pronašli recept za slasan mangolija snack koji možeš poslužiti na tanjuru kad god poželiš!

Recept za jestive cvjetove magnolije

Dakle, listovi magnolije sigurni su za konzumaciju te mogu biti odličan i ukusan dodatak jelu ili koktelu. Može ih se jesti u salati ili sirove, a jedan od najpopularnijih načina za njihovu pripremu je i kiseljenje! Tako magnolije dobivaju blagu đumbirastu notu te se sjajno slažu sa sushijem ili pak s voćnim salatama. Evo kako da ih pripremiš!

Ukiseljeni cvjetovi magnolije

Sastojci:

  • 100 grama magnolijih latica
  • 150 ml octa
  • 50 grama šećera
  • 1 žlica soli

Priprema:

Isperi latice cvijeća te ih sve lijepo poslaži u jednu čistu staklenku. Na blagoj vatri zagrij ocat, šećer i sol dok se sve ne pomiješa i ne dobiješ vruću smjesu glatke teksture. Prelij latice magnolije s tekućinom od octa i zatvori staklenku. Nekoliko dana ostavi latice da stoje u frižideru i nakon toga ih posluži.