Zijevate? 5 iznenađujućih razloga zašto ste umorni

Problemi sa štitnjačom, dijeta ili previše kofeina samo su neki od problema koji uzrokuju umor

Zijevate? 5 iznenađujućih razloga zašto ste umorni

Da, dovoljno sna je najčešći način kako da izbjegnete popodnevno zijevanje, no jeste li znali da i nekoliko drugih stvari može biti uzrok vašeg umora? Evo nekih „izazivača“ zjevanja za koje možda niste znali...

1. Skrivena infekcija urinarnog trakta. U nekim slučajevima umor je jedini znak urinarne infekcije. Pa ako sumnjate da se nešto događa - imate slabe bolove ili vas pecka kad mokrite, a usto ste i jako umorni, otiđite do liječnika koji će vam preporučiti što i kako dalje.

2. Vaša prehrana. Ako ne jedete dovoljno biti ćete umorni. Kalorije = energija, pa ako se izgladnjujete nekom dijetom nemojte se čuditi ako ste pospani. Osim toga utječe i ono što jedete, neraznovrsna i nezdrava prehrana u kojoj manjkaju vitamini, prije svega C vitamin, također može izazvati umor.

3. Alergije na hranu za koje možda niste znali. Neki liječnici vjeruju kako umor može biti znak skrivene alergije na hranu. Većina simptoma alergije na hranu javljaju se između 30 minuta do tri sata nakon što ste neku namirnicu pojeli, a reakcije su različite kod različitih ljudi. Ipak postoje neke namirnice koje češće izazivaju alergije: kravlje mlijeko, jaja, kikiriki, pšenica, soja, ribe, školjkaši i orašasto voće.

4. Previše kofeina. Obično kad ste umorni posežete za kavom, no stručnjaci tvrde kako previše kofeina može izazvati kontra efekt, odnosno učiniti da se osjećate još pospanijima. Zapravo kofein u kavi/kolama/energetskim pićima je kao lihvar za energiju. Uvijek morate biti spremni za taj kontra efekt, jer se s vremenom razine kortizola u vašem tijelu (vitalni hormon za energiju) poremete. A to znači da počinjete osjećati simptome kroničnog stresa kao što su umor, hiperglikemija, zaboravljanje...

5. Neotkriveni problemi sa štitnjačom. Umor je jedan od simptoma smanjenog rada štitnjače, a što se zove hipotireoza (stanje kod kojeg štitna žlijezda ne proizvodi dovoljno hormona). Na sreću radi se o izlječivom problemu. Osim toga liječnici upozoravaju kako bi svaka žena trebala provjeriti funkciju štitnjače najmanje svake dvije godine.