Zbog čega se javlja učestalo mokrenje?

Uzroci mogu biti organske, ali i psihičke prirode

Zbog čega se javlja učestalo mokrenje?

Učestalo mokrenje ili polakisurija nastaje iz više razloga, od kojih su neki organske a drugi psihičke prirode. 

Među uzrocima organske prirode na prvom su mjestu upale mokraćnog mjehura, do kojih dolazi uslijed infekcije različitim bakterijama, u prvom redu onima iz koli grupe. Kad se ustanovi uzročnik upale i kad se primijeni odgovarajući lijek (antibiotik ili sulfonamidski preparat), smetnje od učestalog mokrenja ubrzo iščezavaju jer se bolest smiri ili izliječi.

Učestalo pa čak i bolno mokrenje mogu izazvati i tuberkulozne upale. Svježe i na vrijeme dijagnosticirane tuberkulozne promjene mokraćnih putova i mokraćnog mjehura liječe se brže i uspješnije tuberkulostaticima nego stare, zapuštene i kronične upale.

Kod kronične tuberkulozne upale mokraćni se mjehur skvrči pa se njegov kapacitet smanji na svega nekoliko kubičnih centimetara urina, dok je kapacitet normalnog mjehura, oko jedne litre, a ponekad čak i više. Razumljivo je da bolesnik sa smanjenim mokraćnim mjehurom vrlo često osjeća potrebu da mokri, kad mu je funkcionalna sposobnost mjehura kao rezervoara mokraće svedena na minimum.

Također, bolesnici koji imaju šećernu bolest ili bolest stražnjeg režnja hipofize mokre mnogo češće nego zdravi ljudi. Međutim, kod njih do učestalog mokrenja dolazi zbog povećanog uzimanja tekućine odnosno veće proizvodnje urina, što je posljedica bolesti endokrinih žlijezda. Muškarci u starijim godinama koji boluju od povećanja prostate u jednoj fazi bolesti također često mokre. Ponekad se učestalo mokrenje javi i kod mlađih muškaraca koji imaju različite upalne procese u toj žlijezdi. 

Osim organskih, velik broj polakisurija uzrokovan je psihičkim uzrocima. Ti su uzroci veoma različiti i vode svoje porijeklo iz najmlađih dana čovjekovih, često čak i prvih godina života. Kasnija psihička oštećenja, nesporazumi i konflikti s okolinom, neugodni doživljaji, itd. mogu ponovno probuditi te slabosti i davno prebrođenu nesigurnost.

U ovakvim je slučajevima najvažnije da se otkrije koji su pravi uzroci takvog stanja i da se oni savladaju. To je zadatak psihoterapeuta, koji će individualno ocijeniti eventualne uzroke kod svakog bolesnika i prema tome poduzeti liječenje.

Na kraju, prolazna polakisurija ponekad je popratna pojava različitih uzbuđenja i uzbuđenih stanja. Kako se kod uzbuđenja ubrzava rad srca, u bubregu dolazi do pojačane filtracije krvi, a posljedica toga je povećano stvaranje i izlučivanje mokraće, pa prema tome i učestalo mokrenje.