Bolje spriječiti, nego liječiti

Zaštiti se: Sve što trebaš znati o infekciji HPV-a

HPV genitalne infekcije sve više su predmet istraživanja s obzirom na njihovu relativno visoku učestalost u općoj populaciji, dugotrajno liječenje, povezanost s pojavom zloćudnih bolesti te sklonost recidivima. Mi ti donosimo kratki pregled svega što bi svaka žena trebala znati o HPV-u.

pexels-c-technical-6471419.jpg
Foto: Pexels

Često se o spolno prenosivim bolesti govor s dozom srama, no kada je u pitanju tvoje zdravlje, trebala bi se za njega pobrinuti neovisno o tome što ti je možda neugodno otići ginekologu na pregled. HPV je opasna infekcija koja se prenosi spolnim putem. Ta je moguće opaka bolest izazvana ulaskom humani papilomavirusa u organizam, a može uzrokovati rak grlića maternice, rak jajnika kao i niz drugih infekcija, nastanka cisti itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o zapravo o  velikoj skupini virusa koju čini oko 130 različitih genotipova, a njih tridesetak uzrokuje infekcije genitalnog područja. Razlikujemo nisko rizične tipove HPV virusa (tipovi 6, 11, 42, 43, 44) koji uzrokuju spolne bradavice ili kondilome vanjskog spolovila, rodnice i perianalnog područja te bradavice oka, nosa, usta i grkljana.

Visoko rizični tipovi (tipovi 16, 18, 31, 35, 37, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 68, 69 ) mogu dovesti do razvoja karcinoma vrata maternice, vanjskog spolovila, rodnice, anusa i penisa.

Genitalni tipovi HPV virusa se prenose intimnim kontaktom s inficiranom kožom, sluznicom i tjelesnim tekućinama. Na koži i sluznici intimnog područja tijekom spolnog odnosa stvaraju se sitna oštećenja koja nisu vidljive prostim okom i virusu otvaraju ulazna vrata, osobito ako se nalaze na vratu maternice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznimno, HPV virus može se prenijeti u nehigijenski održavanim toaletima, sportskim objektima, kozmetičkim salonima, solarijima, saunama te korištenjem tuđeg ručnika i intimnog rublja. Postoji i tzv. vertikalni prijenos virusa na novorođenče prilikom prolaska djeteta kroz inficirani porođajni kanal. Najozbiljnija posljedica za novorođenče je papilomatoza dišnog sustava koja se rijetko razvija.

Image
Kako se zaštititi?

Moždani i srčani udar: Demi Lovato otkrila kako se nosi s posljedicama

Rizični čimbenici za nastanak HPV infekcije u žena su stres, uživanje alkohola, uzimanje oralne hormonske kontracepcije i loša prehrana jer smanjuju imunološki odgovor. Hoće li se neka promjena razviti ovisi o imunološkom statusu inficirane žene tako da promjene vezane uz HPV infekciju nikako nisu dokaz promiskuitetnosti kako se ponekad tumači. Žene koje puše imaju dvostruko veći rizik za razvoj HPV infekcije od onih koje ne puše cigarete.

U nastavku ti donosimo sve informacije koje bi svakako trebala znati o ovom virusu te njegovom liječenju, ali i posljedicama koje on može imati po tvoje zdravlje. Informiraj se na vrijeme i zaštiti.

1/6