Valerijanom protiv nesanice

Valerijana ublažava i simptome depresije, epilepsije, kroničnog umora te stanja izazvana psihološkim stresom

Valerijanom protiv nesanice

U borbi s nesanicom većina posegne za tabletama za smirenje ili spavanje. No, osim njih, za neprospavane noći možete izabrati i valerijanu, biljku čiji korijen ublažava osjećaj napetosti i nesanicu te poboljšava kvalitetu sna. Valerijana ublažava i simptome depresije, epilepsije, kroničnog umora te stanja izazvana psihološkim stresom, uključujući glavobolje, želučane tegobe, strah i hipohondriju. Može umanjiti i bolove u mišićima i zglobovima te menstrualne grčeve i neugodne simptome menopauze. Osim toga, na valerijanu teško da ćete se naviknuti kao kad je riječ o uzimanju tableta čim san ne dolazi na oči. Velika prednost za njezinu upotrebu je i to što, za razliku od tableta za smirenje i antidepresiva, valerijana ne izaziva nikakvu ovisnost.

Djeluje kao sedativ

Valerijana djeluje sedativno i ublažava grčeve, pa se ponajprije upotrebljava kod živčane napetosti i nesanice koja je posljedica nervoze, stresa i razdražljivosti, koji izazivaju grč u tijelu i mišićima. Upotrebljavamo je i kod depresija izazvanih tjeskobom, te migrena i glavobolja izazvanih stresom i napetošću. Prema nekim istraživanjima, valerijana popravlja i kvalitetu sna onda kad tablete za spavanje prestanu biti učinkovite. No, valerijana na nesanicu ne djeluje tako brzo kao tablete pa ju je potrebno uzimati nekoliko dana, pa i tjedana, kako bi se osjetio njezin pravi učinak.

Njezino je djelovanje potvrđeno i kod ubrzanog lupanja srca, bolova u predjelu srca, grčeva dišnih putova, psihičke premorenosti, te kod osjećaja straha izazvanog neurotičnim stanjima. Prednost te ljekovite biljke je što, za razliku od farmaceutskih sredstava za spavanje, ne izaziva osjećaj mamurluka.

Način upotrebe

Valerijanu je najbolje upotrijebiti tako da jednu čajnu žličicu korijena valerijane prelijete hladnom vodom i ostavite da odstoji od 8 do 12 sati. Zatim procijedite te napitak sasvim malo ugrijete i pijete ga gutljaj po gutljaj, od dva do tri puta na dan, s tim da zadnju šalicu popijete pola sata prije spavanja. Korijen biljke možete preliti vrućom vodom te ostaviti dvadesetak minuta, a zatim procijediti i piti na isti način kao kod hladne pripreme. Neugodan okus čaja možete ublažiti kombinirajući valerijanu s drugim biljkama, no samo s onima koje nemaju sedativno djelovanje.

Kod nesanice, dva sata prije spavanja uzimajte od 400 do 900 ml ekstrakta valerijane tijekom mjesec dana.

Za ublažavanje nemira 20 mg ekstrakta valerijane i 80 mg ekstrakta lista limuna uzimajte tri puta na dan mjesec dana. Tinkturu napravite tako da 50 g usitnjenoga korijena stavite u litru 40-postotnog alkohola. Neka odstoji deset dana te procijedite, nalijte u boce i dobro ih zatvorite.

Valerijana se može kombinirati i s drugim ljekovitim biljkama kao što su, primjerice, matičnjak, glog, kamilica. U biljnim ljekarnama može se nabaviti i tinktura valerijane, koja se uzima tri puta na dan po 20 kapi na kocki šećera. Nakon 2 – 3 tjedna uporabe valerijane treba uzeti stanku od dva tjedna, a zatim je, ako je potrebno, možete ponovno početi uzimati. Pripravke od valerijane možete kupiti i u obliku čaja, ulja, kapi, kapsula i ekstrakta.

Zabranjena za trudnice i dojilje

Valerijana se ne smije upotrebljavati tijekom trudnoće i dojenja. Ne treba je uzimati ni uz alkohol, koji pojačava njezino djelovanje. Valerijana je kontraindicirana i kod onih koji uzimaju sedative, antidepresive, hipnotike i benzodiazepine (apaurin, lexilium, lexaurin). Uzimanje valerijane zajedno s drugim sedativima može uzrokovati preveliku pospanost jer valerijana također ima djelovanje sedativa. Valerijana usporava centralni živčani sustav.

Anestezija i neki drugi lijekovi, koji se upotrebljavaju tijekom operativnih zahvata, također djeluju na centralni živčani sustav. Kombinacija anestezije i valerijane može biti jako opasna. Zato je preporuka da se prestane valerijanu uzimati barem 2 tjedna prije operativnog zahvata. Čaj od valerijane kod pušača izaziva odbojnost prema duhanskom dimu, a istodobno smanjuje napetost i nervozu te je odličan saveznik kod odvikavanja od pušenja.

Nuspojave

Valerijana može uzrokovati neke nuspojave, kao što su glavobolja, uznemirenost pa čak i nesanica. Kod nekih se može javiti osjećaj da su umorni i pospani dan nakon uzimanja valerijane. Iako ne izaziva mamurluk, valerijanu nije preporučljivo konzumirati prije vožnje automobilom ili rada na strojevima koji traže veću koncentraciju, jer zbog uspavljujućeg djelovanja smanjuje pažnju i može biti razlog za nepažnju ili nesmotrenost pri vožnji i radu. Ako primijetite neke nuspojave, smanjite dozu ili potpuno prestanite s uzimanjem valerijane.