Kad je previše - previše!

'Burnout' sindrom - pošast modernog doba. O čemu se točno radi?

Moderno doba nosi mnoge izazove. Nikad nismo bili izloženi tolikom stresu kao u 21. stoljeću, a mnogi se s tim osjećajem preplavljenosti ne znaju nositi...

lacie-slezak-yHG6llFLjS0-unsplash.jpg
Foto: Unsplash

Što je zapravo „burnout“?

„Burnout“ je stanje kroničnog stresa koji dovodi do iznimne fizičke i emocionalne iscrpljenosti, cinizma i otuđenosti te osjećaja neučinkovitosti i manjka postignuća. Ovaj sindrom, tj. stanje ne nastaje odjednom, nego se razvija kroz duži period vremena u kojem smo pod kroničnim stresom i pritiskom. Naše tijelo i mozak nam šalju signale koje ako prepoznamo na vrijeme možemo prevenirati razvitak „sindroma sagorijevanja na radnom mjestus“. U potpuno razvijenom "burnoutu", osoba više nije u stanju funkcionirati ni na osobnoj ni na profesionalnoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Razlika stresa i "burnouta" je upravo u razini i duljini stresa. Što ranije prepoznamo simptome stresa to je veća šansa da se stres neće razviti u "burnout". Stres je relativno kratkotrajan, može trajati do nekoliko dana primjerice u situacijama kad se neki projekt treba završiti ili predati prije određenog roka ili naučiti velika količina gradiva pred ispit. S druge strane, "burnout" se razvija kroz duže vrijeme kada osjećamo da je naš rad  besmislen, kada postoji nesrazmjer između onoga što želimo raditi i onoga što radimo, kada se ne osjećamo adekvatno plaćenima ili kad ne znamo kako krenuti dalje sa životom.

Takva ključna životna pitanja zahtijevaju vrijeme i mir da osoba o njima promisli, a "burnout" se javlja kada nam je to vrijeme zbog obaveza uskraćeno. Sa sve više poslovnih i privatnih obveza, mnogi pojedinci imaju osjećaj da gube kontrolu nad životom te postanu ojađeni, cinični i krajnje nezadovoljni – te u konačnici „sagore“.

"Burnout sindrom" je pošast modernog doba, a prema statističkim podacima najčešće pogađa mlađe generacije zaposlenika. Tako su ovoj pojavi osobito skloni ljudi u 20-ima i 30-ima, a kao razlog općeg nezadovoljstva navode loš balans privatnog i poslovnog života, nemogućnost napredovanja i ostvarivanja svojih težnji te opći osjećaj da su eksploatirani. Ako si se i ti kojim slučajem pronašla u ovom opisu te nisi sigurna kako si pomoći, u nastavku saznaj sve o tome što uzrokuje "burnout" te kako ga spriječiti i liječiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
2/4