Prednosti i nedostaci tampona i uložaka

Istražili smo koje su prednosti i nedostaci korištenja tampona i uložaka, te zbog čega neke žene preferiraju jedan proizvod nad drugim...

Prednosti i nedostaci tampona i uložaka

Što više preferirate koristiti za vrijeme mjesečnice – tampone ili higijenske uloške? Zašto vam se više sviđaju tamponi ili ulošci? Ili vam je možda svejedno što koristite tako dugo dok oni rade svoj posao? Čini se da svaka žena ima svoje mišljenje vezano uz upotrebu tampona ili uložaka, što donekle ima smisla jer svaka žena ima različita iskustva s spomenutim proizvodima, ali općenito s menstruacijskim ciklusom.

Dok će neke reći da nema šanse da koriste tampone, druge će reći da nema šanse da koriste uloške ili barem da ih radije koriste. Koliko se čini, korištenje tampona u našoj zemlji ima veze s godinama života, jer današnje žene starije od 35 godina najčešće koriste gotovo isključivo higijenske uloške, dok žene mlađe od 35 češće koriste tampone, iako to ne treba biti pravilo.

Zbog čega je to tako? Najvjerojatnije je razlog tome što su žene mlađe od 35 godina, započele sa svojim menstruacijskim ciklusima u periodu kada se u trgovinama mogla naći već nova i mnogo bolja generacija tampona od onih koja je do onda postojala. Tu je bila i medijska propaganda koja ih je promovirala na „sva zvona“. Nešto prije u trgovine je stigla i nova generacija higijenskih uložaka, koji su definitivno označili novo doba za žene koje su danas starije od 35 godina.

Upravo zbog te razlike u mišljenjima odlučili smo istražiti prednosti i nedostatke i tampona i uložaka.

Zašto higijenski ulošci?

Posljednjih 20-ak godina žene su svjedoci velikih pomaka, odnosno inovacija u proizvodnji higijenskih uložaka koji se koriste za vrijeme menstruacijskih krvarenja. Prije nove, gotovo nepromočive „generacije s krilcima“, kako ih volimo zvati, može se reći da nije bilo sigurnosti za žene. Ženskim gaćicama gotovo da nije bilo spasa za vrijeme menstruacije, a žene su bile sretne ako krvarenje nije išlo dalje od gaćica.
Žene koje su pak imale jake menstruacije morale su nositi posebno debele uloške koji su ostavljali osjećaj kao da nose pelene. Neke su morale nositi čak dva istovremeno.

Danas, na svu sreću žene s ulošcima gotovo da nemaju nikakvih problema, u biti, određene vrste uložaka izgledaju prilično futuristički. Bez obzira na položaj tijela i radnje koje obavljali, većina će uložaka ispuniti svoju funkciju, a to je zaštita od prolaska mjesečnice. Ugoda je individualni osjećaj, pa ju nećemo spominjati u kontekstu uložaka.

Ono što je najbolje, kada se probudite ujutro, najvjerojatnije neće biti mrlja od mjesečnice na plahti, a tijekom dana imat ćete više ili manje osjećaj da imate mjesečnicu i da nosite uložak, no to je isključivo individualni osjećaj i stvar navike.  

Novi ulošci konstruirani su da relativno dobro pristaju obliku ženskog tijela i gaćicama, te sprečavaju širenje eventualnih neugodnih mirisa. Kako bi zadovoljili većinu tih kriterija, ulošci se trebaju redovito mijenjati, trebate nositi one prikladne za vašu jačinu menstruacije i trebate ih pravilno koristiti.


Image



Prednosti higijenskih uložaka:

  • preporučuju se ako imate problema s menstrualnim grčevima
  • nema rizika od toksičnog sindroma
  • dostupne su mnoge marke, veličine i vrste
  • nema rizika da ih zaboravite promijeniti
  • nema bolova i neugodnosti prilikom stavljanja i uklanjanja
  • ne postoji mogućnost da se „zaglave“

Nedostaci higijenskih uložaka:

  • mogu biti vidljivi preko određenih tipova odjeće
  • nisu pogodni za kupanje niti druge sportske aktivnosti
  • mogu se pomaknuti i promočiti
  • teže ih je prikladno baciti
  • mogu biti izvor bakterija koje mogu izazvati razne upale
  • teško je zaboraviti da imate mjesečnicu kada ih nosite
  • mogu propuštati neugodne mirise


Zašto tamponi?

A zašto ne? Nova generacija tampona, prilagođenog oblika i materijala učinila je svoje. Tamponi su postali nezaobilazni kod žena koje imaju mjesečnicu, a ne žele imati taj osjećaj. Također, žene koje koriste tampone smatraju ih mnogo diskretnijima i ugodnijima nego uloške. Poznato je da se tamponi stavljanju duboko u vaginalni otvor, kod samog grlića maternice, a na mjestu ih drže vaginalni mišići. Aplicirani u vagini upijaju krv prije nego što ona izađe iz tijela.

Naravno, do izlaska krvi može doći, ako se napune s krvlju, pa višak počinje izlaziti van. Također, malo krvi može ostati na ulazu u rodnicu još od perioda prije nešto što ste stavili tampon, što može izgledati kao je on propustio, a što zapravo nije slučaj. Zbog toga mnoge žene, koristeći tampone, paralelno koriste i dnevne uloške, iako oni nisu neophodni.

Tamponi su najčešće proizvedeni od organskog pamuka ili mješavine pamuka i svile. U nekim zemljama mogu se kupiti tamponi s aplikatorima, no koliko je poznato u Hrvatskoj se mogu naći samo na nekim mjestima, pa se tako većina tampona koja se nalazi na tržištu mora aplicirati prstom. Tamponi s aplikatorom bi po svemu sudeći trebali biti prikladniji za apliciranje u svim prilikama i higijenskiji, jer na prstu koji stavljate u rodnicu možete unijeti brojne bakterije, te izazvati vaginalne infekcije.

Vađenje tampona iz rodnice trebalo bi biti lagano i bezbolno, i to uz pomoć konca koji viri iz rodnice. Naravno, iskustva žena su različita, od toga da je konac puknuo do bolova prilikom vađena, no to su individualni slučajevi koji javljaju zaista rijetko.

Tampona ima u različitim veličinama, ili bolje rečeno debljinama, a zbog svoje veličine imaju različitu moć upijanja. Čak postoji vrsta tampona koju mogu koristiti djevojke i žene a koje nisu imale spolne odnose i koji ne bi smjeli imati utjecati na netaknutost himena. Tampone treba mijenjati svakih četiri do šest sati, a ponekad i češće ako se radi o jačem krvarenju.


Image



Tamponi i toksični šok

Ono što je možda izaziva najveći strah kod žena koje koriste tampone je mogućnost pojave toksičnog šoka (TSS), koji može biti smrtonosan i to u vrlo kratkom vremenu. Zbog toga, nikako nemojte imati isti tampon dulje od osam sati. Također, preporučaju se oni tamponi koji imaju manju moć upijanja, jer istraživanja su pokazala da postoji veći rizik od pojave TSS-a s većim tamponima (vjerojatno jer ih žene rjeđe mijenjaju).

Ono što definitivno treba istaknuti da je pojava toksičnog šoka kod žena iznimno rijetka, no on se navodi u svim uputama vezanima za tampone, jer ipak mogućnost postoji.

Prednosti tampona:

  • žene koje ih koriste smatraju ju ih higijenskijima od uložaka
  • mali su, pa je lako s njima manipulirati, a njihovo odlaganje je mnogo jednostavnije
  • diskretniji su
  • mogu se koristiti u svim prilikama, jer uklanjanju sve tragove postojanja mjesečnice
  • ne izazivaju nikakvu neugodu niti ih osjećate kada ih pravilno aplicirate
  • nema nikakvih neugodnih mirisa

Nedostaci tampona

  • nekim ženama problem je njihovo apliciranje, bilo aplikatorom, bilo prstima
  • apliciranje prstima nije najhigijenskije (prije apliciranja dobro oprati ruke)
  • mogu potencirati menstrualne grčeve
  • njihovo apliciranje i uklanjanje može izazvati neugodan osjećaj
  • mogu izazvati toksični šok i druge infekcije


Ili ipak nešto treće?

Treća opcija su menstrualne čašice koje u našim krajevima ipak još nisu dobile na popularnosti (za razliku od zapadnih zemalja). Ove čašice (koje proizvodi nekoliko tvrtki) jesu skuplje, ali se dugoročno više isplate jer je dovoljno da kupite jednu, pa da ona traje godinama (i istovremeno je ekološki prihvatljiva).

Čašica je izrađena od silikona koji ne nadražuje  sluznicu  te  se  može  koristiti  i  kod osjetljive kože, podložne gljivičnim bolestima, ekcemima ili alergijama. Čašica se umeće u vaginu gdje ostane namještena pomoću  vakuuma i vaginalnih mišića, za razliku od tampona, kojeg moramo potisnuti više u unutarnjost vagine. Tako postavljena čašica sakuplja tekućinu, a prosječno je se prazni 2 - 4 puta na dan. Poslije pražnjenja, čašica se treba temeljito oprati sapunom i vodom ili higijenskim dezinfekcijskim maramicama.


Image



Usporedba s ulošcima:

  • oko vagine ne uzrokuje tople i vlažne uvjete, pogodne za razvoj bakterija
  • čašicu možemo nositi i za vrijeme rekreacije, na primjer  za  vrijeme plivanja, bicikliranja ili jahanja
  • ne  uzrokuje   cistitis prenošenjem  bakterije Esherichia coli (kod upotrebe  uložaka  se to može učestalo događati,zato je dr. Dickinson 1945 godine  u svojem  izvješću predlagao da se  menstrualnu  čašicu  namoči  u  blago kloriranu rastopinu kao lijek protiv bakterija.)

Usporedba s tamponima:

  • čašica ne isušuje ni ne nadražuje vaginalnu sluznicu i ne pušta vlaknaste tragove
  • ne  utječe  na  prirodnu sposobnost  vlaženja vagine,   jer  ne  utječe  na  prirodni   proces čišćenja odumrlih stanica i bakterija u vagini menstrualnom krvlju.
  • ne  utječe  na  prirodnu  kiselost  vagine  kao tamponi koji su obično izbijeljeni
  • možemo je staviti bilo kada u mjesecu i na taj način prakticirati upotrebu i umetanje čašice
  • po  uriniranju  ne  pušta  mokre  tragove  za sobom

Jedna od najpoznatijih firmi koja proizvodi ove čašice je  Lunette.

Naravno i ova opcija ima svojih mana - ako ne možete podnijeti pogled na krv - neće vam biti lako prazniti i prati čašicu punu krvi. Potrebno je neko vrijeme da "uđete u štos" sa stavljanjem čašice, a i što kada se nađete u situaciji kada ste negdje u prirodi ili vani gdje nema WC-a u kojem možete izvaditi, isprati i ponovo staviti čašicu....

(vam)