Vidljive posljedice

Nije bezazleno: Evo što dugotrajni stres čini tvom tijelu, ali i kako ga regulirati

Stres je mnogima nažalost dio života. Muči li te osjećaj preopterećenosti i stalne jurnjave, trebala bi stati i razmisliti o svom mentalnom zdravlju. U suprotnom će tvoje tijelo i psiha platiti danak. Ovog puta izdvajamo vidljive posljedice dugotrajnog stresa

profimedia-0580260914.jpg
Foto: Profimedia.hr

Jutarnje gužve, posao, dnevne obaveze i još sto sitnica koje nas mogu 'izuti iz cipela. Užurban način života prepun je stresnih trenutaka. Mnogi s posla jure na druge obaveze te se tek prije spavanja stignu opustiti. Zbog raštrkanosti teško im se fokusirati na jednu stvar, ali i zaspati jer već razmišljaju što ih čeka sutra. Čini im se da je dan prekratak za sve što ih je snašlo. Iako se neki izrazito dobro snalaze u utrci s rokovima i zadacima, dugoročno izlaganje stresu šteti našem zdravlju. Ne samo da stres stvara razdražljivost i uznemirenost nego ostavlja traga i na našem licu, probavnom sustavu pa i noktima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Deset načina kako smanjiti osjećaj stresa i anksioznosti

To se događa jer tijelo na stresne trenutke reagira otpuštanjem hormona koji ubrzava rad srca i disanje, a mišići postaju spremniji odgovoriti na opasnost. Hormoni stresu postoje da bi nam pomogli u preživljavanju situacije opasne po život. Ne treba stoga čuditi što puno ljudi pod pritiskom brže razmišlja i tipka te su općenito učinkovito.

Image
Foto: Profimedia.hr

No kad smo dugoročno izloženi stresu, to izlazi na vidjelo, a najčešće pati i san. Što stres čini tvom organizmu? Saznaj u nastavku! Nije bezazleno pa nastoji razdvojiti privatno od poslovnog, podijeliti zadatke, uravnoteženo jesti, ostati aktivna, ali i sitnim ritualima pročistiti misli. U suprotnom će tvoje tijelo i psiha platiti danak, a sve može rezultirati sagorijevanjem, odnosno 'burnoutom'.

POGLEDAJ VIDEO: Kako ekrani zapravo utječu na tijelo i um?

1/7