Oprez: Parodontoza i karijes mogu uzrokovati kronične bolesti

Održavanjem oralne higijene ne sprječavate samo karijes i parodontozu već pozitivno utječete na zdravlje čitavog organizma

Oprez: Parodontoza i karijes mogu uzrokovati kronične bolesti

Parodontoza je, odmah iza karijesa, najčešća bolest usne šupljine. Naša usta su prepuna bakterija koje zbog neredovitog održavanja higijene usne šupljine stvaraju plakove. Što dulje plak ostaje na zubima – to je veća šteta jer raste rizik od pojave raznih upala desni, gingivitisa kao i parodontoze.

Kod parodnontoze, upale tkiva koje okružuje zub, desni se povlače stvarajući takozvane džepove – praznine koje predstavljaju plodno tlo za daljnji razvoj bakterija te širenja upale. Ukoliko se ne liječi, parodontoza postaje ozbiljna kronična infekcija koja može uzrokovati ispadanje zubiju.

Međutim, to nije jedini problem jer oralna higijena se odražava na zdravlje cijelog organizma. Održavanje zdravlja zubiju i usne šupljine pomaže u prevenciji brojnih kroničnih infekcija te uvelike smanjuju troškove liječenja.

Povezanost oralne higijene i generalnog zdravlja organizma može se svrstati u 4 kategorije:

1. Loša oralna higijena povezuje se s brojnim kroničnim bolestima

U zadnjih petnaestak godina istraživanja otkrivaju sve veći broj kroničnih bolesti čije se pojava povezuje s lošom oralnom higijenom. Tako parodontoza i gubitak zubiju povećavaju rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti i to bez obzira na starosnu skupinu. Zapanjujući su podatci da osoba kojoj je preostalo manje od 10 vlastitih zubiju imaju sedam puta veći rizik od smrti zbog koronarne bolesti nego osobe koje imaju više od 25 vlastitih zubiju.

Dijabetes je također jedna od sve učestalijih bolesti koje se povezuju s neodržavanjem oralne higijene i parodontozom. Osobe koje boluju od dijabetesa puno češće obolijevaju od parodontoze, pogotovo dijabetičari koji ne kontroliraju svoju bolest. Ovaj odnos ide i u suprotnom smjeru jer osobe koje boluju od parodontoze imaju i veće šanse za obolijevanje od dijabetesa.

Osim dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti, parodontoza se povezuje i s bolestima respiratornog sustava, moždanog udara, bolesti bubrega, izvanmaternične trudnoće, gojaznosti, čireva pa čak i demencije.

2. Narušeno oralno zdravlje smanjuje produktivnost i kvalitetu življenja

Bolesti usne šupljine utječu na svakodnevni život i to na više različitih razina; uživanje u hrani, kvalitetu probave, dobar san, socijalne uloge… Osim velikih zdravstvenih problema koje mogu uzrokovati, bolesti usne šupljine mogu dovesti do depresije, nesanice, povlačenja u sebe, narušavanja samopouzdanja i neostvarivanja vlastitih potencijala. Sve se to može odraziti društveni život pojedinca kao i na učinkovitost u profesionalnom životu ili tijekom školovanja

3. Oralni zdravstveni problemi te veliki broj bolesti imaju zajedničke faktore rizika

Zdravlje usne šupljine je prije svega određeno velikim brojem različitih faktora poput prehrane, higijenskih navika, pušenja, korištenja alkohola, stresa te trauma. Upravo su ti isti faktori rizika povezani s brojnim kroničnim bolestima poput bolesti srca, tumora te moždanih udara.

Stoga je važno naglasiti da oralno zdravlje kao i općenito zdravlje cijelog organizma dijele zajedničke faktore rizika. Infekcije i bolesti usne šupljine te razne kronične bolesti organizma najčešće se pojavljuju zajedno i imaju značajan utjecaj jedno na drugo. Primjerice, nedostatak određenih nutrijenata u organizmu i neučinkovitost obrambenog sustava tijela povezuju se s bolestima usne šupljine te raznim drugim tjelesnim bolestima.

Image



Uz to, konzumacija alkoholnih pića i duhana u velikom broju slučajeva rezultiraju pojavom parodontoze, gubitka zubiju te rakom usne šupljine. Takve osobe imaju čak 35 puta veći rizik od pojave bolesti usne šupljine od osoba koje su nepušači i ne piju alkohol na dnevnoj bazi.

4. Loše zdravstveno stanje organizma može uzrokovati ili pogoršati bolesti usne šupljine

Simptomi lošeg zdravstvenog stanja organizma mogu se pojaviti i u ustima. Osobe koje pate od dijabetesa češće obolijevaju od infekcija usne šupljine. Problemi s kostima nerijetko su popraćeni bolovima i oteklinama vilice, parodontozom, ispadanjem zubiju te sporim cijeljenjem zubnog mesa. Anksioznost se povezuje sa škrgutanjem zubiju te njihovim stiskanjem što može uzrokovati njihovo trošenje, pucanje, deformacije čeljusti te glavobolju.

Kako održati usnu šupljinu zdravom?

Trebate početi provoditi pravilnu i redovitu oralnu higijenu svaki dan, a to podrazumijeva:

  • Četkajte zube dva puta dnevno
  • Zamijenite staru četkicu za zube novom svaka 3 do 4 mjeseca
  • Čistite zube zubnim koncem svaki dan
  • Hranite se zdravo i izbjegavajte grickalice između obroka
  • Posjetite zubara barem 2 puta godišnje radi redovite kontrole zubiju
  • Na pojavu bilo kakvih simptoma bolesti usne šupljine odmah posjetite liječnika

Preuzeto s: Naturala.hr