ŽENSKO ZDRAVLJE

Što jesti za bolje hormonalno zdravlje? Ove namirnice pomažu

Podrazumijeva se da je prehrana sastavni dio podrške dobrom hormonalnom zdravlju jer ono što unosimo u svoje tijelo utječe na procese koji se u njemu odvijaju

pexels-blue-bird-7243127.jpg
Foto: Pexels

Hormonalno zdravlje izuzetno je važno, no često ne razmišljamo o njemu sve dok se ne pojave određeni problemi ili simptomi koji upućuju na hormonalnu neravnotežu. Naši hormoni usko su povezani s našim mjesečnim ciklusom, no oni imaju važnu ulogu i u drugima aspektima zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Obrati pažnju na ove simptome

Ovi znakovi mogu značiti da si ušla u ranu ili preuranjenu menopauzu

Hormoni utječu na naše raspoloženje, razinu energije, libido i apetit, što većina ljudi ustvari ne zna ili ne razumije. Nemamo samo spolne hormone, poput estrogena i progesterona, tu su i metabolički hormoni, poput inzulina, koji također igraju ključnu ulogu u našem zdravlju, pojasnila je nutricionistkinja Pauline Cox za Vogue.

Prema njezinom mišljenju, žene bi trebale obratiti pažnju na svoje hormonalno zdravlje već u 20-ima i 30-ima jer im to može pomoći da se kasnije lakše nose s promjenama koje im donosi menopauza.

"Postoji toliko toga što možemo učiniti prije ulaska u menopauzu (kada naše razine estrogena počnu opadati) kako bismo smanjili rizik od problema poput Alzheimerove bolesti i bolesti srca", istaknula je Cox.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako uspostaviti hormonalni sklad? Najprije je važno stvoriti ravnotežu u svakodnevnom životnom stilu. Iako se naša tijela svakog dana moraju nositi s dugim radnim vremenom, stresom i brojnim obavezama, moguće je uspostaviti sklad. Uz zdravu prehranu, san je temelj dobrog zdravlja pa tako i onog hormonalnog. Više vremena na svježem zraku i izbjegavanje gledanja u ekrane prije spavanja može doprinijeti boljoj kvaliteti sna.

Podrazumijeva se da je prehrana sastavni dio podrške dobrom hormonalnom zdravlju jer ono što unosimo u svoje tijelo utječe na procese koji se u njemu odvijaju. Cox smatra kako čak i simptome perimenopauze pa i PMS-a možemo kontrolirati dobrom prehranom i načinom života.

"Naša tijela imaju usađenu inteligenciju – dizajnirana su s nevjerojatnom fiziologijom koja nam pomaže da putujemo kroz život u skladu s životnom fazom u kojoj se nalazimo. Prehrana s visokim sadržajem šećera, visoko prerađenom hranom, osiromašenom ključnim hranjivim tvarima stvara upale i to, primjerice, pojačava simptome PMS-a", istaknula je Cox.

Što i kako bismo trebale jesti za hormonalni sklad i bolje hormonalno zdravlje pročitaj u nastavku.

1/5