Brini o svom zdravlju

Namirnice koje su poželjne, ali i one zabranjene kad si bolesna

Kad smo bolesni nije nam baš do hrane. Međutim, važno je jesti i ostati hidriran jer to može utjecati na imunitet i između ostalog, pomaže nam da brže ozdravimo. U nastavku provjeri koje namirnice bi trebala konzumirati, a koje bi trebala prekrižiti kad si bolesna

pexels-photo-1703272.webp
Foto: Pexels

Kad smo bolesni naše tijelo troši energiju, stoga kako bi ga napunili energijom i kako bi ubrzali proces ozdravljenja, liječnici predlažu da pazimo na unos zdravih namirnica. Dok je naše tijelo zauzeto borbom protiv štetnih virusa, trebali bismo se potruditi i da se puno odmaramo. Iako nijedna hrana nas ne može direktno izliječiti, pravilna prehrana može ublažiti simptome i pomoći da se osjećamo bolje.

Image
Tko bi rekao!

Ono si što jedeš? Evo što hrana koju voliš govori o tvojoj osobnosti

Hidratizirati se posebno je važno kada imaš mučninu ili zatvor. To te može ozbiljno dovesti do dehidracije. Pazi da unosiš dovoljno tekućine i da jedeš lako probavljivu hranu jer u suprotnom može ti doći slabo, a u nekim slučajevima pretjeranom dehidracijom možeš završiti na hitnoj. Također treba imati na umu da učestala dehidracija može uzrokovati urinarne ili bubrežne probleme, napadaje, a može čak biti i opasna po život.

Image
Foto: Pexels

Đumbir

Đumbir je prirodni lijek poznat po svom djelovanju protiv mučnine, no također može pomoći prevenciji prehlade, upale grla i upala dišnih puteva. Isprobaj sok od đumbira, čaj od đumbira koji možeš napraviti i sama ili pojedi nekoliko bombona od đumbira. Možeš čak probati i kristalizirani đumbir, koji je mekši i lakši za žvakanje te lagano obložen šećerom.

Image
Foto: Pexels

Juha

Juha je još jedna namirnica koju treba konzumirati kad smo bolesni jer ima visoku nutritivnu vrijednost i pomaže u održavanju hidratacije. Iako studije ne pokazuju da će nas topla zdjela juhe odmah izliječiti, ono što je sigurno je da će našem organizmu pomoći u borbi protiv infekcije, smanjenja upale i oslobođenja začepljenih dišnih puteva, nosa i grla.

Image
Foto: Pexels

Med

Istraživanje predstavljeno na Nacionalnom sastanku Američkog kemijskog društva (ACS), najvećeg svjetskog znanstvenog društva, otkrilo je da med je antimikrobno sredstvo koje može pomoći kod upaljenog grla. Uzmi žlicu meda ili ga umiješaj u topli čaj.

Image
Foto: Pexels

Krekeri

Ako imaš problema sa želucem, krekeri su odlična namirnica jer djeluju na suzbijanje mučnine zbog visokog udjela škroba, koji učinkovito apsorbira višak želučane kiseline pri podizanju brade. Uživaj u jednostavnim krekerima, koji ne sadrže okus sira ili maslaca jer su oni preteški za želudac.

Image
Foto: Pexels

Češnjak

Češnjak je namirnica koja se stoljećima koristi kao ljekovita biljka zbog svog antibakterijskog, antivirusnog i antigljivičnog djelovanja. Može čak pomoći u poticanju imunološkog sustava u tijelu tako što potiče bijele krvne stanice na aktivaciju.

Image
Foto: Pexels

Losos

Losos je jedna od najzdravijih riba za jesti jer ima visok sadržaj omega-3 masnih kiselina. Jedna studija iz 2010. godine u časopisu Nutrient otkrila je da te omega-3 masne kiseline imaju protuupalne učinke zbog čega je losos na popisu namirnica koje treba konzumirati kad smo bolesni.

Image
Foto: Pexels

Tost

Tost je jedan od izbora za mnoge ljude kada se ne osjećaju dobro. Međutim, to nije najbolja namirnica za konzumiranje ako imaš upaljeno grlo ili ako kašlješ, jer suha hrana baš i ne odgovara dobro nadraženom grlu.

Image
Foto: Pexels

Slatkiši

Bomboni, sladoled, čokolada i drugi slatkiši se ne preporučuju kad si bolesna jer previše šećera, soli, natrija u kombinaciji s drugim konzervansima može upaliti želudac i usporiti proces ozdravljenja.

Image
Foto: Pexels

Masna hrana

Masna i pržena hrana je vrlo primamljiva, ali ovu je hranu najbolje izbjegavati dok se potpuno ne oporaviš jer sadrži velike količine masti koje mogu potaknuti dodatnu upalu u tijelu. Osim toga, ova hrana jako deblja.

Image
Foto: Pexels

Kava i gazirana pića

Napitci s kofeinom poput gaziranih sokova ili kave ne djeluju dobro na organizam jer brzo dehidriraju tijelo. Visoke razine natrija u mnogim od ovih pića također mogu negativno utjecati na sposobnost imunološkog sustava da se bori protiv virusa ili bakterija. Umjesto toga popij čašu vode ili čaj kako bi ostala hidrirana.

Image
Foto: Pexels