Kako se riješiti cistitisa?

Cistitis je najčešća bakterijska infekcija mokraćnog mjehura

Kako se riješiti cistitisa?

S dolaskom toplijeg, pa potom vrućeg vremena jedva čekamo raskomotiti se i sa sebe skinuti razne slojeve odjeće, hodati bosi, ne brinuti o tome što se znojni izlažemo vjetrovitom vremenu, klimi ili pak u mokrom kupaćem kostimu sjedimo u hladu. No, takvo ponašanje, posebice ženama može lako naškoditi, jer dolazi do pothlađivana nogu i donjeg dijela trbuha, odnosno slabljenja prokrvljenosti organa u zdjelici i mokraćnom mjehuru. Nazeb uz smanjenu imunološku obranu može dovesti do cistitisa odnosno upale mokraćnog mjehura. Simptomi su mnogim ženama poznati; učestalo i bolno mokrenje, bolni pritisak u donjem dijelu trbuha, peckanje i žarenje, te ponekad pojavom krvi u mokraće, te povišenom temperaturom.

Cistitis je najčešća bakterijska infekcija mokraćnog mjehura. Uglavnom počinje naglo kada se mokraćna cijev (uretra) ili mjehur inficiraju bakterijama. U normalnim uvjetima bakterije su bezopasne i dio prirodne ‘dobre’ crijevne flore, ali ponekad se razmnože i iz analnog područja mogu preći do mokraćnog otvora. Za više od 90 posto cistitisa kriva bakterija Escherichiom coli, ali i tu su i druge. Mogu ga uzrokovati i virusi, alergijske reakcije, neki lijekovi, rengensko zračenje. Cisitis je česta bolest, posebice kod starijih osoba i spolno aktivnih žena, ali se može javiti i kod spolno neaktivnih djevojčica.

Prirodni čajevi

Ukoliko je riječ o jakoj upali liječnik će prepisati antibiotik i tablete protiv boli, uzdržavanje od seksa, te mnogo tekućine i čaja. No, simptome posebice na početku možete ublažiti i pripravcima kao što su medvjetka, kopriva, zlatnica.

List medvjetke među ostalim sadrži arbutin i flavonide. Arbutin ima uroseptično djelovanje, u organizmu se transformira u hidrokinon koji u mokraćnom mjehuru djeluje antibakterijski. Flavonidi pak imaju diuretski učinak. List medvjetke najčešće dolazi kao antiseptik u urološkim čajevima.

Kod zlatnice koristi se zeleni dio, koji sadrži saponine, flavonide, leiokarpozide i druge korisne kemijske elemente. Diuretski učinak temelji se prvenstveno na djelovanju leiokarpozida i ostalih fenolnih glikozida. Ostale djelatne komponente zlatnice sprječavaju stvaranje kamenca urinarnog trakta. Zlatnica ima i analgetski, spazmolitički i antimikrobni učinak. Opuštanje glatkih mišića doprinosi olakšanom mokrenju.

Kopriva, točnije njen korijen i list su jedan od nastarijih lijekova protiv upale mjehura. Korijen sadrži proteine lektine, polisaharide, hidroksi-masne kiseline. Djelatne tvari koprive pojačavaju mokraćni mlaz te tako smanjuju količinu urina koji zaostaje u kanalu, što je od osobite važnosti u liječenju. Čaj od peršina pak sa svojim snažnim diuretičkim svojstvima, bogatstvom vitamina A,C,E i mineralima, te željezom, olakšat će vam tegobe cistitisa i osvježiti vas.

Urološki čajevi, koje treba piti često, svakih jedan sat, tijekom bolesti, različite su mješavine već navedenog bilja, uz još primjerice kilavicu, paprenu metvicu, korijen zečjeg trna i sladića.

Članak u cijelosti možete pročitati naLider.media

Foto: Fotolia