Izađite na kraj sa zimskom depresijom uz ove odlične savjete

Kako biti sretan i tijekom hladne i mračne zime?

Izađite na kraj sa zimskom depresijom uz ove odlične savjete

Tijekom hladnih zimskih mjeseci većinu vremena provodimo unutar kuće, u zatvorenim prostorijama. Niske temperature, sivilo i nedostatak sunca samo su neki od faktora koji mogu tijekom zime negativno utjecati na raspoloženje ljudi.

Zbog toga se danas sve ćešće govori o zimskoj depresiji koja se kod nekih ljudi počinje pojavljivati i već tijekom jeseni, kada dani postaju sve kraći.

 Zimska depresija je sezonski poremećaj ponašanja, a priznata je i od strane liječnika. Osobito je raširena u onim zemljama koje imaju jako malo sunčanih dana.

Na razvoj zimske depresije, odnosno sezonskog poremećaja ponašanja utječe manjak svjetlosti pri čemu se smanjuje lučenje tzv. 'hormona sreće', odnosno serotonina koji je zaslužan za dobro raspoloženje.

U današnjem društvu zbog brzog načina života i opsjednutosti društvenim mrežama, depresija je jedan od najraširenijih psihičkih poremećaja. Zanimljiva je činjenica i da je češća kod žena nego kod muškaraca.

Kad govorimo o zimskoj depresiji, ona se najčešće javlja tijekom kasne jeseni, a završava krajem veljače. Neki od simptoma zimske depresije su bezvoljnost, dugotrajna potištenost, žudnja za slatkom i nezdravom hranom, nedostatak energije, loša koncentracija, osjećaj usamljenosti, itd.

Patite li od depresije, najbolje je zatražiti stručnu pomoć. Razgovor sa psihoterapeutom može biti od velike pomoći te smanjiti ili u potpunosti otkloniti sve simptome zimske depresije.

Osjećate li se i sami neraspoloženo i bezvoljno te sumnjate na to da vas hvata zimska depresija, u nastavku za vas imamo nekoliko odličnih načina koji će vam pomoći da ostanete sretni te dobro raspoloženi čak i tijekom duge i hladne zime.

Izbacite iz svakodnevice sve što vam crpi energiju

Uzmite si malo vremena i razmislite o tome što vam u životu crpi najviše energije. Bilo da je riječ o lošim ljudima, poslu kojeg ne volite ili pak o nezdravom načinu života, učinite sve što je potrebno da biste eliminirali to iz svoje svakodnevice. Ponekad se samo trebamo maknuti od situacija zbog kojih se osjećamo loše.

Budite zahvalni

Jedna od najvažnijih stvari u životu je zahvalnost. Budite zahvalni na svakom danu i na svakoj sitnici koja uveseljava vaš život. Komercijalizacija Božića i blagdana ponekad u nama može probuditi ljubomoru ako smo suočeni s ljudima koji imaju ono što si mi sami ne možemo priuštiti. Umjesto da budete ljubomorni, pronađite unutarnju snagu i budite zahvalni na onome što imate. Za početak, krov nad glavom i topli krevet prilično su dobre stvari na kojima biste trebali biti zahvalni, zar ne?


Image


VItamin D

Želite li si popraviti raspoloženje, onda vam je potrebna mala doza D vitamina. Boravak na suncu i otvorenom potiče nastanak D vitamina koji je zaslužan za dobro raspoloženje. S obzirom na to da tijekom zime ima malo Sunca i da provodimo puno vremena u zatvorenim prostorijama i ne čudi da se mnogi osjećaju depresivno i bezvoljno. Vitamin D može se uzimati kao dodatak prehrani i on je neophodan i za zdravlje kostiju. Nalazi se i u nekim namirnicama poput ribljeg ulja, maslaca, sira, jogurta, tunjevine, itd.

Vježbajte

Upravo je vježbanje jedan od odličnih načina za poticanje dobrog raspoloženja jer aktivira proizvodnju dobrih hormona, odnosno endorfina. Iako tijekom zime svi volimo hibernirati na toplom, fizička aktivnost je nužna za održavanje zdravlja i dobrog raspoloženja. Stoga nemojte samo sjediti i čekati da zima prođe, već krenite u akciju. Upišite se u teretanu ili na jogu, a bilo bi super kada biste svaki dan barem pola sata proveli na otvorenom. Zima ima svoje mnoge čari pa nastojte u njima uživati što više. Osjećati ćete se mnogo pozitivnije i energičnije.


Image


Budite društveno aktivni

Da biste izbjegli zimsku depresiju, nemojte samo sjediti kod kuće ispred TV-a. Izađite među ljude, družite se s prijateljicama, posjetite obitelj. Otiđite s partnerom na vikend izlet u planine. Nemojte zanemarivati svoje socijalne aktivnosti.



Foto: Unsplash