I na putovanju brinite za zdravlje

Na putovanju ne možete preživjeti bez nekoliko stvari - hrane, vode i zdravlja. Pobrinite se da svega imate u izobilju...

I na putovanju brinite za zdravlje

Vjerojatno vam je poznata ova uzrečica „Nije važna destinacija, važno je putovanje“. Ma koliko se činila filozofski „duboka“ i romantična, u stvarnom životu, ona nema baš toliko podloge. Naime, većina putovanja služi samo da se što brže, udobnije i sigurnije stigne na neki cilj.
Makar se na samom putovanju, mogu dogoditi razne lijepe i neočekivane stvari, mnogi ljudi se na putovanjima „bori“ s vremenskim prilikama, izgubljenim/ukradenim prtljagama, kašnjenjima letova, zastojima na cesti, a to je samo početak...

Tu se postavlja i pitanje fizičkog i mentalnog zdravlja koje je jedno od najvažnijih stvari koje su vam u tom trenutku potrebne. Bez kovčega punog odjeće koji vam se po putu negdje zagubio možete preživjeti, ali bez zdravlja, vaš odmor neće imati apsolutno nikakvog smisla.

Zato smo pripremili mnoge korisne savjete kako očuvati zdravlje i spriječiti određene zdravstvene komplikacije.

Duga putovanja i udobnost

Kada ste pod stresom mišići postanu napeti. Kako biste opustili mišiće nakon sati i sati sjedenja u nekom od provoznih sredstva, rastegnite se na vrlo jednostavan način. Podignite jednu nogu i gležanj prebacite preko koljena druge noge. Nagnite se prema naprijed i podbočite se na lakte. Taj položaj će vam pomoći da rastegnete mišiće leđa i opustite ih. Ako se pak bojite letenja, plovidbe ili vožnja zbog određenog razloga nije udobna te osjećate stres ili strah, jednostavno stisnite prste prema dlanu. S tim ćete smanjiti tjeskobu, usporiti rad srca, te stišati um.

Dugotrajna putovanja prilikom kojih morate satima sjediti mogu izazvati različite zdravstvene probleme, od bolnog i ukočenog vrata i leđa, pa do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što je zgrušavanje krvi koja može dovesti do venske tromboze. Iskoristite svaku priliku koja vam se pruža da ustanete, rastegnete se, prošećete. Za vrijeme sjedenja, s vremena na vrijeme istegnite ramena, vratne mišiće, nagnite se prema naprijed, lijevo, desno, ako je moguće istegnite mišiće na nogama. Cirkulaciju u nogama potaknite savijanjem koljena svakih pola sata. Radite kružne pokrete sa stopalima. Kada je to dopušteno, barem svaki sat vremena ustanite i prošećite prolazom aviona, broda i sl.  

Putovanje bez stresa

Svi znamo da putovanja mogu često biti nepredvidiva i da na određene stvari uvijek moramo biti spremi, pa makar i podsvjesno. Kada putovanje ne ide prema planu, pokušajte se smiriti i reći sami sebi kako ćete prije ili kasnije doći na željeno odredište. Može pomoći i mantra u smislu „Stići ću na odredište...“ i sl.

Kada se nađete u gužvi, uvijek će se naći osoba ili osobe koje će željeti usprkos svemu stići na cilj prije od ostalih, što može biti zaista iritantno. Umjesto da toj osobi ili osobama poželite „zavrnuti“ vratom, pokušajte se sagledati sliku s druge perspektive.

Započeo vam je godišnji odmor i što ako ste u gužvi? Nigdje vam se ne žuri, pa vam sad malo duža vožnja neće značiti ništa u životu. Manje stresa, bolje putovanje. Ili, pak zamislite da ta osoba jednostavno ima vrlo dobar razlog zbog čega se negdje žuri. Možda neku hitnu situaciju... Razloga može biti tisuću.

Za vrijeme putovanja pokušajte se opustiti što je više moguće. Uz sebe imajte slušalice i putem mobitela ili drugih gadgeta slušajte omiljenu muziku, audio-knjigu i sl. To će vam pomoći da se i isključite od događanja oko sebe, glasne djece, nervoznih i napornih suputnika. Malo kvalitetnije slušalice će vam sigurno pomoći da smanjite buku iz okoline i ako to okolnosti dopuštaju, odspavate, što je posebno preporučljivo za vrijeme dužih putovanja...

Nemojte zaboraviti lijekove

Na put nikako ne možete bez lijekova koje morate uzimati stalno ili pak povremeno. Osim toga, pakirajte tablete tako da uvijek možete do njih, a to se posebno odnosi na putovanje javnim prijevoznim sredstvima, u kojima ste odvojeni od većine prtljage.

Image



Ako morate piti lijekove određeno vrijeme, a putujete u drugu vremensku zonu, nemojte zaboraviti da i dalje morate piti lijekove kao da ste u vremenskoj zoni u kojoj živite. Programirajte mobitel neka vam zvoni u točno zadano vrijeme. Ako putujete izvan zemlje, nikako nemojte zaboraviti uplatiti putno zdravstveno osiguranje. To je vrlo mala cijena u odnosu na onu koju ćete platiti u inozemstvu ako vam zatreba liječnička pomoć. Ako pak putujete u vlastitoj zemlji, nemojte zaboraviti karticu zdravstvenog osiguranja.

Ako bolujete od kroničnih bolesti i sl. nosite i svoju medicinsku dokumentaciju o bolesti. To će liječnicima olakšati dijagnozu i liječenje. Ako putujete na egzotičnije destinacije, raspitajte se trebate li se cijepiti protiv određenih zaraznih bolesti. Fotokopirajte sve važnije dokumente, od putovnice, osobne iskaznice, zdravstvene iskaznice, svih važnijih dokumenata.

Raspitajte se koji je broj za hitne slučajeve, a kada dođete na destinaciju, gdje je najbliža hitna pomoć ili neki drugi zdravstveni centar. Ako putujete s djecom (školske dobi), pobrinite se da znaju napamet vaš broj mobitela i broj za hitne pomoć i da kod sebe imaju dovoljno novaca da mogu napraviti poziv iz javne govornice i sl. u slučaju da se izgube, ili da se njima ili vama nešto dogodi.  

Pazite što jedete i pijete

Ne trebamo vam posebno naglašavati da tijekom putovanja morate ostati hidratizirani, pa uvijek u svojoj ručnoj prtljazi imajte bočicu s vodom. Također, uz sebe preporučljivo je imati čokoladu, bombon ili neki sličan slatki proizvod, koji ne samo da dobro dođe u slučaju gladi, nego i prilikom naglog pada šećera u krvi koji može izazvati mučninu i nesvjesticu.

Kada dođete i stranu zemlju, dobro se raspitajte je li voda iz slavine pitka. Ako to nije slučaj, pazite što pijete u restoranima, kafićima i sličnim mjestima. Pijte samo flaširana pića, koja su otvorena pred vama, bez leda, jer ne znate kakva je voda korištena, te nemojte piti domaće napitke (čajeve, kave, sokove), jer isto tako ne znate porijeklo vode.

Hranite se zdravo! I pod time ne mislimo samo na zdravstveno ispravnu hranu, nego na hranu spremljenu od zdravih namirnica i zdravi način. Izbjegavajte brzu hranu, makar se ona na putovanjima čini najpraktičnija. Jedite u restoranima gdje postoji preporuka da su sigurni za jelo. Ako ste u zemlji gdje može biti upitna zdravstvena ispravnost jela „s ulice“, nemojte se niti dolaziti u napast da ju isprobate. Vjerojatno ćete požaliti.

Želimo vam sretan put!

(vam)