Čukljevi na stopalima

Dosadne izbočine na stopalima: Što su čukljevi i kako nastaju?

Poznati kao izbočine na bočnoj strani stopala u blizini palca, čukljevi su neugodne i bolne izrasline, a ovo je šest glavnih uzroka

pexels-karolina-grabowska-4963837.jpg
Foto: Pexels

Čukljevi se na stopalima obično ne pojavljuju preko noći, a najčešće se javljaju kod žena, ponajprije zbog nošenja peta i uske obuće. Kod povišenja pete od 5 do 7 centimetara, uz povećanje tjelesne težine, raste opterećenje stopala i ono se prenosi na prednji dio stopala te nastaju čukljevi. No, to nije jedini način njihova nastajanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Nisu samo stopala: 3 dijela tijela koji pate ako stalno nosiš štikle

Ove neugodne i dosadne izbočine na stopalima zapravo su koštane kvržice koje se formiraju na bočnoj strani stopala, blizu palca. Često su crvene i natečene i mogu uzrokovati bol ili čak utrnulost oko nožnog palca, a u nekim slučajevima mogu čak otežati pronalazak udobnih cipela i mogu povećati rizik od drugih problema sa stopalima. Čukljevi se obično sporo razvijaju, pa ih može biti teško uočiti sve dok već ne postanu veliki, no karakteriziraju ih vrlo očiti simptomi kao što su izbočine na stopalima s unutarnje strane zgloba palca, bol i osjetljivost na dodir te upala i crvenilo.

Dobra vijest je da, ako znamo odakle potječu čukljevi, to nam može uvelike pomoći da poduzmemo neke korake kako bismo smanjili rizik od ponovnog dobivanja čukljeva. Od trudnoće do reumatoidnog artritisa, u nastavku smo izdvojile šest glavnih uzroka čukljeva na stopalima.

1/7