VAŽNO ZA PREHRANU

Bučine sjemenke: Ukusne i zdrave grickalice dobar su izvor minerala, proteina i vitamina

Ako tražiš zdravu i ukusnu grickalicu kojom bi utažila glad između obroka ili je grickala navečer uz film, bučine su sjemenke odličan izbor. Osim što su vrlo ukusne, sadrže i brojne hranjive tvari koje pridonose boljem zdravlju

pexels-nataliya-vaitkevich-5605569.jpg
Foto: Pexels

Bučine sjemenke su mala, ali svestrana riznica hranjivih tvari i zdravlja. Popularne su diljem svijeta zbog svog bogatog okusa i brojnih zdravstvenih benefita.

Koje hranjive tvari sadrže bučine sjemenke?

Bučine sjemenke su bogat izvor hranjivih tvari, uključujući proteine, vlakna, zdrave masti, vitamine i minerale.

Image
NA POČETKU GODINE

Detoksikacija uz juhe: Zašto su bolje od smoothieja?

Hranjive tvari u bučinim sjemenkama:

  • Proteini: bučine sjemenke su odličan izvor biljnih proteina koji su ključni za rast i obnovu stanica.
  • Vlakna: sadrže prehrambena vlakna koja podržavaju zdravu probavu i pomažu održavati osjećaj sitosti.
  • Zdrave masti: bučine sjemenke sadrže zdrave mononezasićene i polinezasićene masti koje su korisne za srce i krvne žile.
  • Vitamini: bogate su vitaminima, poput vitamina E, K, A i vitamina B skupine.
  • Minerali: sadrže minerale poput magnezija, željeza, cinka i fosfora, koji su bitni za brojne fiziološke procese u tijelu.
Image
Foto: Pixabay

Kako bučine sjemenke utječu na naše zdravlje?

Jačaju imunološki sustav

"Bučine sjemenke sadrže jako puno cinka, koji je važan za naš imunološki sustav. U jesen, kada nas napadaju razne bolesti, dobro je tijelo ojačati s više cinka. Bučine sjemenke tako možeš jesti i kao snack. Ako imaš naviku da ujutro ili popodne jedeš razne orašaste plodove, sjemenke i bademe, u jesenskom periodu je vrlo dobro da radije jedeš bučine sjemenke. Na taj način tijelo dobiva kvalitetne masti, nešto proteina, puno vlakana i posebno potreban cink", objasnila je nutricionistkinja Mojca Cepuš za portal Vizita.si.

Dobar izvor proteina

Da bismo ostali zdravi, naše tijelo treba puno proteina, a bučine sjemenke nisu zdrave samo zato što sadrže puno magnezija, mangana, triptofana, fosfora, bakra, cinka i željeza, već i zato što su bogate proteinima. Izvor ovih proteina nisu samo životinjski proizvodi, već i biljni izvori kao što su bučine sjemenke i orašasti plodovi. 100 grama bučinih sjemenki sadrži otprilike 19 grama proteina.

Djeluju protuupalno

Izuzetno su bogate mineralima i antioksidansima. Zapravo, posebnost svih sjemenki je da sadrže vrlo raznoliku kombinaciju različitih tvari koje djeluju protuupalno. Također, mnogo je studija pokazalo da uključivanje sjemenki u prehranu ima vrlo povoljan učinak na zdravlje. Bučine sjemenke sadrže i nešto vitamina E, ali ne toliko kao suncokretove sjemenke. Vitamin E je inače snažan antioksidans.

Poboljšavaju raspoloženje

Jesi li loše volje? Tada umjesto čokolade radije posegni za vrećicom bučinih sjemenki. Istraživanja pokazuju da zdrave bučine sjemenke poboljšavaju raspoloženje čak više nego čokolada, kolači ili slatkiši. Tijelu mogu osigurati zdrave hranjive tvari potrebne za održavanje pravog hormonalnog balansa koji poboljšava raspoloženje.

Poboljšavaju san

Odličan su izvor triptofana, zbog čega potiču i dobar san. Imaj na umu da naša tijela mogu pretvoriti serotonin u hormon sna melatonin. No, to nije sve: bučine sjemenke imaju i druge hranjive tvari koja mogu pomoći boljem snu, poput cinka i magnezija. Stručnjaci su otkrili kako je upravo snažan mineral za opuštanje zbog njegove sposobnosti da se bori protiv stresa i poboljšava san. Što se tiče cinka, ovaj mineral ima ključnu ulogu u pretvaranju serotonina u melatonin.

Image
Foto: Pexels

Pune te energijom

Bučine sjemenke su bogate magnezijem koji može iznimno pridonijeti zdravlju našeg tijela, jer je važan mineral koji jača zdravlje srca, pomaže tijelu u proizvodnji energije i daje energiju mišićima.

Kako ih uključiti u prehranu?

Bučine sjemenke su ukusni i svestrani sastojak koji možeš dodati brojnim jelima, piše Zadovoljna.si.

Bučine sjemenke u prehrani:

  • Posipaj ih po salatama ili grčkom jogurtu.
  • Dodaj ih u domaće pečenje, kao što su kolačići ili kruh.
  • Upotrijebi ih kao snack.
  • Ubaci ih u smoothieje.
  • Upotrijebi ih kao sastojak u umacima ili juhama.

Bučine sjemenke su doista mala riznica zdravlja i lako ih možeš uključiti u svoju prehranu. Redovitim konzumiranjem moći ćeš iskoristiti njihove brojne zdravstvene koristi i osjećati se bolje.

POGLEDAJ VIDEO: KAKO JESTI ZDRAVO NA POSLU?