Bol u nozi

Što učiniti nakon uganuća zgloba?

Bol u nozi

Vjerojatno ne postoji osoba koja prije ili kasnije u životu nije uganula skočni zglob. Zato svi dobro znamo koliko ovo može biti neugodno i bolno iskustvo. Uganuća zgloba najčešće se događaju pri trčanju ili hodanju po neravnom terenu, kada krivo stanemo, a stopalo se prilikom oslonca na podlogu iskrene prema unutra (inverzija - bol se javlja s vanjske strane zgloba) ili prema van (everzija – bol se javlja s unutarnje strane zgloba). Tada dolazi do istegnuća i/ili djelomičnog trganja ligamenata,  što je obično popraćeno bolom i oticanjem gležnja.

Vrste ozljeda skočnog zgloba

Prvi stupanj – Prvi stupanj ozljede je istegnuće ligamenata. Nema  bez okom vidljivog puknuća, otok i bol su minimalni ili ih nema. Može se hodati bez štaka, ali ne i trčati.

Drugi stupanj - umjereno teško uganuće s djelomičnim trganjem ligamenta. Bol je osjetno jača, a prisutni su oteklina, modrice i ukočenost zgloba. Obično je bolno hodati i preporuča se mirovanje, barem prvih tjedan ili dva.  Potrebno je 2-3 mjeseca da se povrate potpuna snaga i stabilnost zgloba.

Treći stupanj - Najteži oblik uganuća i potpuno trganje ligamenta. Bol je veoma jaka, a nakon početne prisutnosti može popustiti uslijed pucanja živčanih vlakana. Oteklina je velika i praćena je intenzivnom ukočenošću zgloba. Prisutni su i znaci labavosti zbog potpunog prsnuća ligamenta.

Je li potrebno otići liječniku?

Ako imate simptome drugog, a pogotovo trećeg stupnja preporuča se da posjetite liječnika. Neki od znakova koji će vam pokazati da biste trebali otići liječniku su: - ne možete hodati, - značajno naoticanje noge, - ako su simptomi (bol, otok) prisutni i nakon nekoliko dana, - bol u stopalu ili iznad gležnja.

Uočiti razliku između jače uganutog zgloba i frakture može biti teško, i ponekad je potreban pregled ultrazvukom. I dok je umjerena bol i naoticanje normalan simptom uganuća, ono što bi vas trebalo zabrinuti je – potpuna nemogućnost oslanjanja na ozlijeđeno stopalo i gubitak osjeta u prstima. Ako imate neki od ovih simptoma definitivno otiđite liječniku.

Što učiniti nakon uganuća skočnog zgloba?

Led: Stavljajte ledene obloge na zglob. Led nemojte stavljati direktno na kožu, zamotajte ga u tanki ručnik. Isto tako, led stavljajte svakih sat i pol do dva sata, ali ne dulje od 20 minuta.

Kompresija: Zglob zamotajte u kompresivni, rastezljivi zavoj, i to od prstiju sve do sredine lista noge. Zavoj bi trebao biti čvrsto stisnut, ali ne prečvrsto kako vam ne bi stala cirkulacija. Znači, čvrsto, ali opet ugodno.  

Podignite nogu: Držite zglob na povišenom, više od razine vašeg srca, što je češće moguće

Imobilizacija: ako je potrebno, u slučaju teže ozljede

Odmor: polagano kretanje do granice boli

Ozbiljnije povrede zgloba, koje uključuju kompletno prsnuće ligamenta ili frakturu kosti možda će trebati drugačije liječenje. U tom slučaju obavezno posjetite liječnika koji će vas uputiti što napraviti.

U prvih 48 do 72 sata preporuča se izbjegavati zagrijavanje ozljede jer povećava krvarenje, piti alkohol jer povećava oteklinu, opterećenje jer može dovesti do većeg oštećenja i izbjegavanje masiranja zgloba jer to povećava oticanje i krvarenje.

Druga faza terapije

Druga faza u terapiji započinje 48-72 sata nakon ozljede, piše portal vasezdravlje.com (autori: dr. sc. Božidar Šebečić, dr. med, spec. kirurg-traumatolog, i Bojan Dojčinović, dr. med.) Smanjenje otekline i intenziteta boli naznačuje početak oporavka ligamentarnog sustava, kada ligamenti uz najmanju moguću aktivnost neće više podlijegati oštećenju. Najbolji indikator prekomjerne aktivnosti u ovoj rehabilitacijskoj fazi je bol. U ovoj fazi je i dalje potrebno primjenjivati krioterapiju (led) i početi s razgibavanjem zgloba. Prioriteti faze rehabilitacije su postizanje normalnog opsega pokreta i vraćanje snage što je prije moguće. Rano započeto razgibavanje je u brojnim studijama pokazalo da skraćuje vrijeme do vraćanje potpune funkcije zgloba, a ujedno doprinosi i smanjenju boli.

U kasnoj fazi rehabilitacije korisno je uvesti vježbe propriocepcije. Propriocepcija podrazumijeva osjećaj za položaj vlastitog tijela u prostoru. Često se zanemaruje kod ozljeda skočnog zgloba. Ako se ozljeda ponavlja na neodgovarajući način može biti uzrok kasnijih ponovnih ozljeda uslijed poremećaja osjećaja za ravnotežu. Što je ozljeda bila opsežnija to je i gubitak propriocepcije veći. Zato je potrebno provoditi sljedeće vježbe:

    * trčanje u obliku osmice,
    * stajanje na jednoj nozi s otvorenim i zatvorenim očima,
    * balansiranje na dasci