Prepoznaj ih na vrijeme

Evo koji sve simptomi mogu ukazivati na manjak vitamina A

Kako ističu nutricionisti, u većini slučajeva dovoljne količine vitamina A mogu se unijeti kroz kvalitetnu i uravnoteženu prehranu

engin-akyurt-ABO2TMrh6fA-unsplash.jpeg
Foto: Unsplash

Zdrava i uravnotežena prehrana ključna je za održavanje dobrog zdravlja jer njome unosimo važne nutrijente koji su važni za naše tijelo i za sve funkcije koje se unutar tijela odvijaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Važan mineral

Za bolji imunitet, nemoj zaboraviti na namirnice bogate cinkom

Vitamin A od izuzetne je važnosti za funkcioniranje organizma na optimalnoj razini, a ključan je za vid, imunološki sustav, metabolizam, za pravilan rad srca, mozga, bubrega, itd. No uloga vitamina A tu ne staje – on ima i vrlo važno antioksidativno djelovanje, a to znači i da štiti naše stanice od negativnog utjecaja slobodnih radikala.

Kao i brojne druge vitamine, i vitamin A u svoje tijelo unosimo kroz prehranu. Najbolji izvori ovog važnog vitamina su losos, špinat i drugo zeleno lisnato povrće, mlijeko, sir, žumanjak, goveđa jetra, brokula, mrkva, dinja, mango i marelice. Uz to, i pojedine žitarice su dobar izvor vitamina A.  

Image
Foto: Pexels

Kako ističu nutricionisti, u većini slučajeva dovoljne količine vitamina A mogu se unijeti kroz kvalitetnu i uravnoteženu prehranu pa se ne preporuča uzimati suplemente bez prethodne konzultacije s liječnikom jer vrlo lako može doći do 'predoziranja'. Prekomjeran unos vitamina A može biti štetan i izazvati neželjene posljedice. Koristi od uzimanja vitamina A u obliku suplemenata imat će samo pojedinci koji pate od pothranjenosti ili određenih zdravstvenih poremećaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preporučena dnevna doza za unos vitamina A za žene je oko 700 mikrograma, a za muškarce oko 900 mikrograma. Iako je nedostatak vitamina A rijetka pojava, kod pojedinaca se ipak može pojaviti, a taj je deficit moguće prepoznati po određenim simptomima. Ako sumnjaš da tvome tijelu možda nedostaje vitamin A, zatraži od svog liječnika da te pošalje na krvne pretrage kojima će se utvrditi razina tog vitamina u tvom tijelu.

 U nastavku otkrivamo one najčešće simptome po kojima ćeš lako prepoznati patiš li od manjka ovog ključnog vitamina.

1/7