Zašto posramljivanje djece nije dobro za njih i koje rečenice nikad ne izreći

Najbolji alat koji imaš za utjecaj na djetetovo ponašanje je vaš odnos. Bilo bi najbolje stvoriti vezu u kojoj će dijete jačati pozitivne osjećaje o sebi, a istovremeno mu davati prostora za učenje na vlastitim pogreškama

Zašto posramljivanje djece nije dobro za njih i koje rečenice nikad ne izreći

Zašto posramljivanje djece ne funkcionira?

Možda ovo čitaš i misliš kako si to već učinila, a sada je prilika da se ispričaš djetetu. Djeca moraju znati da su njihovi roditelji ljudi i da su spremni prihvatiti svoje pogreške. Čak i ako ti je teško započeti taj razgovor s isprikom, učini to.

Ako si javno posramila svoje dijete, on ili ona mora te čuti kako se iskreno ispričavaš i jasno komuniciraš te da se to neće ponoviti. Prava isprika imat će povoljan utjecaj na vaš odnos, a poboljšanje u odnosu možeš iskoristiti kao "oružje" za utjecaj na ponašanje djeteta.


(Foto: Pixabay)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posramljivati djecu također je opasno jer je sram obično osjećaj koji se zadržava i često traje dulje nego što misliš ili želiš. Pa iako se na površini može činiti da roditelji koji ovako discipliniraju svoju djecu postižu rezultate, ovaj način ponašanje šteti na dva načina:

  • samopoštovanju djeteta
  • vašem dugoročnom odnosu
3/5