Što vam sve treba za dolazak bebe?(II. dio)

Odradili smo odjeću, sada je red na opremi za spavanje, sigurnosne gadgete i njegu...

Što vam sve treba za dolazak bebe?(II. dio)

Beba je dobrano na putu, a vi se nalazite u nedoumici što vam sve treba za dolazak malog stvorenja na svijet? Sa svih strana „bombardiraju“ vas sa dobronamjernim savjetima, a vama sve to nekako čini previše... Naravno, dobar savjet je uvijek zlata vrijedan, ali kako znati koji je zaista onaj pravi?

Zato smo mi odlučili stati na kraj vašim mukama i sami napravili popis predmeta za koje mislimo da su vam potrebne za prvih šest mjeseci do godinu dana. Naravno, na vama je da na kraju odlučite što ćete od toga kupiti. Neće vam sve stvari trebati čim se beba rodi, neke ćete moći nabaviti, posuditi ili kupiti nekoliko mjeseci nakon bebina rođenja.

Što bebi treba za spavanje?

Dječji krevetić i madrac - Ako imate dovoljno mjesta kupite dječji krevetić nešto većih dimenzija, kako bi dijete u njemu moglo spavati do druge-treće godine života. Većina tih krevetića ima sistem postavljanja madraca na dvije razine, onu pliću, za novorođene bebe i onu dublju za bebe koje se počinju okretati u krevetu i naravno stariju dob. U nekim zemljama zabranjeni su krevetići u kojima se jedna strana ograde može spustiti i dići, zbog smrti novorođenčadi i beba uzrokovane tom ogradom.

Krevetić mora biti stabilan i čvrst, izrađen po standardima EU-a (obavezno tražite ima li krevetić certifikat), a razmak između prečka na ogradici ne smije biti preveliki, ne više od pet i pol ili šest centimetara. Nemojte štedjeti na madracu, kupite kvalitetniji, kako bi beba spavala na udobnom ležaju, zdravom za njezinu kralježnicu.  

Posteljina za dječji krevetić - Potrebno vam je tri do peta plahta, od kvalitetnijeg pamuka koje možete prati često na visokim temperaturama. Preporučamo vodonepropusni prekrivač za madrac koji se stavlja ispod plahte. Također, preporučuje se mekana ogradica za dječji krevetić, koja se postavlja su unutarnje strane, a koja će ublažiti udarce kada se beba počne okretati i puzati, te spriječiti guranje nogu i ruku između prečki na ogradi, gdje se bebe često zaglave.

Najbolje da beba spava u vreći za spavanje. U krevetiću, posebno prvih šest mjeseci ne bi smjelo biti nikakvih jastuka, dodatnih prekrivača, i sličnih stvari, kako se beba tijekom spavanja ne bi ugušila.

Vreće za spavanje - Već smo spomenuli da su vreće za spavanje mnogo bolje, sigurnije i praktičnije kada je u pitanju spavanje beba. U njima će bebama biti toplo, nećete morati strahovati da će se otkriti tijekom noći i da će im biti hladno, niti da će se slučajno ugušiti ili zaplesti u nju. Postoje zimske i ljetne vreće za spavanje. Kupite po dvije za proljeće i ljeto, te dvije za jesen i zimu.

Jastuk za bebe - Tek rođene bebe vole biti zamotane u jastuku za bebe, jer ih to podsjeća na uvjete u majčinoj utrobi. Osim toga, prvi posjetitelji bebe najlakše će ju držati kada će biti smještena u jastuku, te će se svi osjećati udobnije.

Image


Što treba za sigurnost?

Sigurnosni „gadgeti“ - Čim se beba počne okretati, a zatim i dizati i puziti, krajnje je vrijeme da svoj dom osigurate od mogućnosti nezgoda. Primjerice, stepenice treba osigurati sigurnosnom ogradom, zaštititi utičnice od umetanja predmeta i prstiju, zatim zaštitit izvore topline i ukloniti predmete koji su bebi na dohvat ruke, na koje bi se mogla ozlijediti ili ih progutati.

Potrebno je zaštiti oštre rubove namještaja, posebnim dodacima koji se mogu kupiti u trgovinama s dječjom opremom. Nabavite držače koji će spriječiti dijete da zatvori vrata od sobe, te nakon toga ne može izaći. S druge strane, osigurajte kuhinjske i druge ladice posebnim držačima koji će spriječiti male istraživače da ih otvore i ozlijede se sa stvarima koje se unutra nalaze. Osigurajte toaletnu školjku, ako dijete ima laki pristup. Naime, mala djeca se mogu vrlo lako utopiti u školjki.

Bebi monitori - Ovo je naprava bez koje većina roditelja ne bi mogla normalno funkcionirati, jer im dopušta kretanje po kući, pa čak i izvan nje (dvorište i sl.), kada beba spava, jer čuju kada se probudi i zaplače, te događa li se nešto čudno. Standardni monitori imaju samo zvuk, dok moderniji i skuplji dolaze i s kamerama i ekranima.  

Što treba za njegu?

Pumpica za čišćenje nosa na baterije - Bebe ne znaju ispuhati nos, a ova naprava će bebi osigurati lakše disanje, a vama sačuvati mnogo živaca.

Igračke za desni - Prije i za vrijeme izlaženja prvih zuba, ove igračke će biti savršene za bebine desni.
Digitalni termometar - Za samo nekoliko sekundi znati ćete ima li beba povišenu temperaturu. To je nešto što svaki roditelj mora imati!

Škarice ili grickalica za rezanje noktiju od beba - rezanje noktiju od beba nije niti malo lak zadatak, pa zato nemojte se ustručavati kupiti grickalicu ili škarice. S njima će biti mnogo manja mogućnost ozljeđivanja.

Deterdžent za bebe - Kada perete odjeću ili posteljinu za bebe koristite samo lagane deterdžente koji neće nadraživati nježnu i osjetljivu bebinu kožu.  

Meka četka za kosu - Neke bebe već od rođenja imaju gustu i dugu kosu, koju je potrebno svaki dan počešljati.


Nemojte zaboraviti pročitati prvi dio „Što vam sve treba za dolazak bebe?


(vam)