Vježbaj kod kuće

Joga s Tanjom: Joga za ublažavanja PMS-a i bolnih mjesečnica

S Tanjom Samoščanec snimili smo cijelu seriju videa uz koje možeš vježbati kod kuće, a danas ti donosimo video s vježbama za bolne menstruacije i ublažavanje PMS-a

Svaka žena zna koliko menstrualni grčevi, ali i PMS mogu biti neugodni. Ponekad su toliko jaki da nekoliko dana u mjesecu ne možemo normalno funkcionirati. Često ćemo bolove ublažavati tabletama, a PMS čokoladom. Iako znamo da je sve to normalno i da hormoni jako utječu na tijelo žene, vježbanje nam ipak može pomoći da se osjećamo bolje.

"Bolna mjesečnica nas ponekad natjera da se poželimo 'zarolati' u lopticu i sklupčati na kauču, ali radije odrolajte svoju prostirku. Ako si razmišljala trebaš li raditi jogu za vrijeme PMS-a i mjesečnice, a nedostaje ti motivacije, možda će ti ovo biti zanimljivo. Joga može ukloniti menstrualne grčeve, glavobolju, tjeskobu, nadutost i ostale neugodne simptome. Dovoljno je samo pet minuta joge da čak i najtvrdoglavija menstrualna bol nestane ili se barem ublaži", objasnila nam je učiteljica joge Tanja Samoščanec iz zagrebačkog joga centra "Moć lotosa".

"Neke žene čak tvrde da im je praksa joge za vrijeme PMS-a i mjesečnice ublažila bol i napetost u grudima, dovela menstrualni ciklus u red, poboljšala raspoloženje i koncentraciju. Joga nas opušta fizički i mentalno. No nemoj zaboraviti: preskoči sve asane (joga pozicije) koje ti uzrokuju bol i neugodu. Odvoji vrijeme i opusti se u pozicijama koje odgovaraju tvom tijelu. Nema potrebe da se forsiraš preko svojih granica, posebno tijekom osjetljivih dana u mjesecu. Joga pozicije koje ćemo danas raditi u ovom videu natjerat će te da kažeš 'ooommmmm" i 'aaaaaah'", dalje nam je rekla Tanja.

Ako želiš redovito vježbati kod kuće, možeš s Tanjom vježbati uz nekoliko videa:

Joga s Tanjom: Joga za aktivaciju i jačanje cijelog tijela

Joga s Tanjom: Joga za bolna leđa, ramena i vrat

Prije početka prakse

Nađi ugodno mjesto i odvoji vrijeme za sebe i svoje tijelo. Sve obaveze će morati malo pričekati. Za vježbanje ti je potrebna prostirka i udobna i prozračna odjeća, a možeš uzeti i jastuk ili deku za sjedenje. Vježbamo bosi radi stabilnosti i sigurnosti za tijelo.

Image

Dah
Joga je praksa daha. Tijekom sata stalno vraćamo fokus na svoje disanje i otpuštamo misli koje nas ometaju. Dah nam zagrijava tijelo i oštri fokus, što nam pomaže u izvođenju asana (jogijskih položaja). Povezivanje daha i pokreta je ono što jogu čini meditativnom praksom. U svakom položaju zadržavamo se oko 5 dubokih dahova i pazimo da nam udah i izdah traju jednako.

Shavasana (položaj mrtvaca)
Na kraju vježbanja ostajemo ležati na podu u položaju Shavasana. U njoj ostajemo barem tri minute, a ako imamo vremena ostajemo koliko dugo želimo. Nakon Shavasane um je miran i fokusiran pa je to odlično vrijeme za meditaciju.