Ljubav u krizi

On se promijenio. Više nije ista osoba s kojom ste počeli vezu. Ima li šansi za nastavak odnosa?

Ljubav u krizi

Kad ustanovimo da partner nije onakav kakvim smo ga zamišljali, sve što učini nije dobro. Postajemo netrpeljivi, bockamo ga, počinjemo svađu iz ničega. Počinjemo ga optuživati da se promijenio, da više nije isti kao prije.  Kriza u paru u prvom je redu poremećaj u komunikaciji. Nitko ne pokazuje što osjeća, već samo razmišlja kako jače pogoditi drugoga. Kad naš partner prigovara što večera nije gotova, zapravo se žali jer je zanemaren. Ukazuje da on daje mnogo, a prima malo. I svađi nikad kraja. Razmjenjuju se optužbe, no bez ikakvog rezultata. U krizi nikad jedan ne može biti kriv za sve, već su to uvijek oboje.

Ponekad je potrebna pomoć stručnjaka. On će unijeti malo razuma u analizu situacije. Razjasniti očekivanja i želje od svakog partnera i otkriti kolika je želja kod oboje da se veza nastavi. No, dovoljno je da samo jedno kaže "ništa se ne može učiniti" i sve se vraća na početak. U krizi je važno zaustaviti, i analizirati svađe i sukobe. Samo tako može se vratiti volja da poslušamo onog drugog, a da ne započnemo novu svađu na svaki njegov prigovor. Zašto nju ljuti svaka njegova pogrešna riječ? Ili, zašto se on pravi da ga ne zanima što ona govori? Valja otkriti osjetljive točke partnera, što mu je važno, što se krije iza određenih riječi, čega se boji. Kad ste spremni o svemu tome razgovarati, kad ste u stanju shvatiti drugoga, napravljen je korak u pozitivnom smjeru. I odnos se može spasiti.

Može li rješenje biti u novom partneru? Ne uvijek. Može se dogoditi da se i s drugim partnerom pojave isti problemi. Ako promijenite partnera, a da niste promijenili sebe, svoj način doživljavanja svijeta, ako niste riješili svoje probleme, ta vam nova veza neće pomoći. Tada ne tražite životnog partnera, već osobu koja može odgovoriti vašim potrebama i to osobito onima koje ne možete udovoljiti sami. Svoje probleme nećete riješiti tako da ih svalite na druge. Samo kada se dobro osjećamo u vlastitoj koži možemo uspješno živjeti udvoje.

Zlatna pravila za život udvoje

Protiv krize psiholozi savjetuju: zadržite malo tajanstvenosti, razvijajte zajedničke interese i provodite što je moguće više slobodnog vremena zajedno. Upozoravaju: klonite se uzaludnih diskusija i nemogućih očekivanja pa će život udvoje biti mnogo jednostavniji. Evo šest stručnih savjeta:

Odustanite od neostvarenih snova – U prvim danima veze živi se u simbiozi. Poslije nekog vremena duševno se stanje mijenja. Smanjuje se seksualna želja i odmah se javlja pomisao da je oslabila i ljubav. Otkriva se da nam voljeni više ne daje bezuvjetnu ljubav koju smo imali ili željeli kao djeca. To je normalni put zaljubljenosti do ljubavi.

Prestalo je začaranost i pomišljate da je svemu kraj. Ipak, razočarenje ne mora uvijek biti destruktivno. Može vam pomoći da shvatite da su vaša očekivanja bila previsoka ili pogrešna. Potrebno je skinuti ružičaste naočale, prestati sanjati. I naposlijetku, ispostaviti vezu sa stvarnošću.

U ljubavi potrebno je vrijeme i prostor – Iako se na početku svake veze sve želi i radi s veseljem, zajedno, tijekom godina svatko poželi krenuti i nekim svojim putem. To je normalno, no nikad nemojte zaboraviti ono što vas je povezivalo i u čemu uživate zajedno otpočetka. Osjećaji i zajednička sjećanja cement su svake veze. Barem jedanput dnevno provedite malo vremena zajedno, samo vas dvoje. Odnos udvoje nalik je na cvijet. Ima potrebu za zalijevanjem i njegom. Važan je i osobni prostor. Za nju i njega. To je ona "soba samo za sebe" o kojoj je govorila spisateljica Virginia Woolf. Prostor u kojem možete biti sami sa sobom.

Pažljivo s prevelikom iskrenošću – Odnos što se zasniva na potpunom prožimanju, može umrijeti od dosade, nepokrenosti. Malo tajanstvenosti godi, pomaže da se odnos održava živim, potiče želju za stalnim upoznavanjem jedno drugoga. Preveliki naleti povjeravanja mogu biti opasni. Ako ste se potpuno razotkrili, vaš partner može početi sumnjati u vas kad je veza najkrhkija, u trenucima krize.

Kvalitetna svađa je lijek – Važno je svađati se kako treba. Svađa pomaže da izrazimo svoje nezadovoljstvo i pokušamo zajedno pronaći rješenje. U tom slučaju je svađa pozitivna i pomaže modificiranju odnosa. Nekorisna je i pogrešna ako se par poslije svađe vrati u stanje kakvo je bilo prije. Ili ako se svađa oko istih stvari neprestano ponavlja. Poslije svake svađe mora nastupiti mir. I svaka svađa, ma kako izgledala, mora biti kompenzirana ljubavnim riječima i gestama.

Zauvijek sretni u postelji – Svatko će vam reći da seks ipak jest veoma važan u zdravoj vezi. Istina je da kad veza ne funkcionira, ni seks ne može biti dobar. Istina, je također, da monotonija i navike štete seksu. No, ponekad su seksualne stavke prilika da se pobudi radoznalost i želja, koji će osvježiti odnos.  Seksualni život sastoji se od uspona i padova. To valja uvijek imati na umu.

Ljubav je znati odricati se – Baš stoga što je razvod lako dobiti, u brak valja ulagati puno više nego prije. Treba biti pažljiv, na raspolaganju, izražavati solidarnost, strpljenje. I odricati se koječega. I, naravno, to mora biti obostrano, jer samo s jedne strane neće dugo funkcionirati.

Foto: © irmaphoto - Fotolia.com