Vjerojatno ćeš požaliti

Javljanje bivšem nakon prekida? 4 razloga zašto to nije dobra ideja

Javiti se bivšem ili ne? Čini se da tu nema točnog i netočnog odgovora. No psihoterapeutkinja je izdvojila situacije u kojima javljanje nikako ne dolazi u obzir jer ćeš požaliti svoju odluku

profimedia-0766609433.jpg
Foto: Profimedia.hr

Prekinuli ste, a i dalje ti se 'vrti' po mislima? Od početka vaše veze kroz puno ste toga prošli i iako si svjesna da je nešto pošlo po krivu, teško ti se pomiriti s prekidom. To je sasvim uobičajeno. Prekid veze za mnoge je bolno iskustvo tijekom kojeg će proći kroz više faza. Možda će 'u startu' negirati prekid, a možda će se i poželjeti javiti bivšem. Ipak, prije nego što uzmeš mobitel i kreneš mu tipkati, stani i promisli dvaput.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Život je samo jedan

Kako krenuti dalje? Pet zlatnih pravila koja će ti pomoći preboljeti prekid

''Nakon prekida mnogi ne mogu prestati opsesivno razmišljati o bivšem ili bivšoj. Žele ublažiti osjećaj usamljenosti. Drugi, koji su istinski voljeli bivšeg partnera, ne mogu ga pustiti. Svatko se u tom periodu drži drugačije. Neki misle da će slanjem poruke bivšoj ljubavi izbjeći bol, dok se drugi odmah odmaknu i srce stave pod ključ'', tumači psihoterapeutkinja i autorica Fran Walfish.

Kako kaže, upravo tada moraš upoznati sebe i poštivati svoje vlastito vrijeme. Savjetuje da se u razdoblju opravka od prekida veze posvetiš sebi i počneš ponovno dejtati tek kad budeš potpuno spremna – a čim još razmišljaš o bivšem, to sigurno nisi. Odluka treba li se javiti ili ne javiti bivšem treba biti samo tvoja i moraš biti spremna ne očekivati apsolutno ništa.

Image
Foto: Profimedia.hr

U kojim situacijama je prihvatljivo javiti se bivšem?

Prema ovoj psihoterapeutkinji, u redu se javiti bivšem kada postoje naznake da biste se mogli pomiriti. ''To znači da on, recimo, izražava odgovornost i grižnju savjest jer vas je povrijedio – ili vi njega. Ili pak pokazuje odlučnost da se želi promijeniti'', objašnjava. Naravno, u tom slučaju oboje trebate biti spremni na novi početak i puno razgovora te vam mora biti jasno u čemu ste pogriješili. Iste greške ne bi se smjele događati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, bivšem se u redu javiti i onda kad misliš da niste sve razriješili ili zaključili priču. Možda ste živjeli zajedno pa sad imate nerazriješene financijske stavke. U tom slučaju, trebali biste bez naleta emocija razgovarati o tim segmentima. Također, dobrobit vaše djece još je jedan od legitimnih razloga za javljanje bivšem. Kod ovakvih ozbiljnih tema, trebaš znati s kojom namjerom i ciljem si mu se javila. U suprotnom bi sve moglo otići u krivu stranu, posebice ako je prekid svjež.

Image
Foto: Unsplash

Zašto je (ipak) bolje suzdržati se od javljanja bivšem?

Prema psihoterapeutkinji Walfish, bivšem se definitivno ne trebaš javljati onda kad shvatiš da je nastavio dalje i/ili ušao u novu vezu. To je apsolutno NE.  ''Saznanje da vaš bivši ima novu vezu tjera vas da nastavite sa svojim životom, a koliko god bolno zvučalo, to je zaista dar'', kaže. Uz to, bivšem se ne treba javljati kad te neprestano opsjeda i optužuje za sve što je pošlo po krivu. No postoji još nekoliko situacija u kojima javljanje nije nikako dobrodošlo i u kojima ćeš sasvim sigurno požaliti svoju odluku. Saznaj ih u nastavku.

POGLEDAJ VIDEO: Kako lakše reći 'ne' i prihvatiti odbijanje?

1/5