Od iskre do vatrometa

'Alkemija ljubavi': Ima li par uopće šanse ako među njima nema kemije?

Neki je opisuju kao iskre, drugi kao leptiriće u trbuhu – ljubavna kemija velika je misterija koja djeluje kao ljepilo između dvoje ljudi. No, ako je nema, može li je se nekako potaknuti?

profimedia-0788413297.jpg
Foto: profimedia.hr

Kad se zaljubimo u našem tijelu događa se pravi hormonski kaos. Znanstvenici su dokazali vezu između nekoliko hormona i neurotransmitora koji igraju veliku ulogu, kako kod samog zaljubljivanja, tako i u procesu međusobnog povezivanja para koje se događa u dužim vezama. Estrogen i testosteron odgovorni su za ono što doživljavamo kao seksualnu privlačnost. Za druge simptome koje prate osjećaj zaljubljenosti glavni su krivci dopamin, norepinefrin i feniletilamin - između ostalog i za rumene obraze, ubrzano kucanje srca i znojenje dlanova koje ćeš vjerojatno osjetiti kad sretneš tipa u kojeg si zaljubljena preko ušiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Ljubavni savjeti

Tri jednostavna načina uz koje ćeš saznati je li on uistinu 'onaj pravi'

Dopamin je poznat i kao 'hormon sreće', a odgovaran je za taj neopisivi osjećaj blaženstva poveznog s ljubavlju. Koktel ovih hormona može biti uzrokom i manje ugodnih psihičkih i fizičkih pojava kao što su nesanica, gubitak apetita ili loša koncentracija, što može postati problem u svakodnevnom funkcioniranju.

Image

Dakle, nemoguće je 'promašiti' osjećaj zaljubljenosti i ne osjetiti ljubavnu kemiju ako ona postoji, no što ako je nema? Znači li to da je vaša veza osuđena na propast? Je li kemija nešto što ili je - ili nije tu? Ili se ona ipak može nekako stvoriti s vremenom? Odgovor na ovo pitanje ovisi o nekoliko faktora.

Donosimo ti 7 činjenica o ljubavnoj kemiji koje vjerojatno nisi znala čak ni ako si iz kemije imala peticu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJ VIDEO: Kako lakše reći 'ne' i prihvatiti odbijanje?

1/8