Zdrave i njegovane usne za ljepši osmjeh

Njegovane usne mogu biti odraz zdravlja, a ispucale i suhe usne mogu biti indikator ozbiljnijih problema

Zdrave i njegovane usne za ljepši osmjeh

Niske temperature, hladnoća, vjetar, sunce i druge vremenske prilike mogu utjecati na usne, pa čak i na vaš cijeli izgled. Raspucale usne mogu boljeti, svrbjeti, pa čak biti toliko oštećene da se ljušte i krvare. Naime, usne nemaju žlijezde koje bi ih održavale vlažnima i mekanima. Imaju svega malo melanina i kožnog pigmenta koji omogućuju tamnjenje kože i to je sve.

Ukoliko ne želite da vaše usnice izgledaju poput brus papira, posebno za vrijeme ovih zimskih mjeseci, vrijeme da ih zaštite i pružite im njegu koju zaslužuju.

Prirodni balzam je pčelinji vosak, koji se može kupiti u ljekarnama ili trgovinama s pčelinjim proizvodima. Uvijek ga nanesite prije izlaska. Maslac od kakaa, također pomaže kod ispucalih usnica, a preporuča se nanošenje nekoliko puta na dan. Ukoliko možete podnijeti, maslinovo ili biljno ulje također može biti učinkovito za omekšavanje usnica i njihovu njegu. Imate li pri ruci imate kapsule vitamina E, probušite jednu i nanesite sadržaj na usne.
Vazelin se krije u brojnim „stikovima“ za njegu usana, no on se može nanositi i sam.

Prevencija

Ukoliko cijele godine patite od suhih i ispucalih usana, postoji mogućnost da ne pijete dovoljno tekućine. Dnevno se preporuča osam čaša po 2,5 decilitara. Sušenju usnica može pridonijeti suhi zrak u prostoriji, posebno u zimskim mjesecima kada se u prostorijama grije. Pokušajte održavati razinu vlage s ovlaživačima.

Ujedno izbjegavajte lizanje usnica, jer slina će vam samo kratkotrajno osigurati vlažnost, koja se brzo suši i isparava, a usnice će biti suše nego što su bile, jer se u slini nalaze probavni enzimi koji isušuju tkivo.
Naravno, osim brojnih prirodnih sredstva protiv isušivanja i za omekšavanje usnica u trgovinama, postoje brojni balzami za usne, oni skuplji i oni jeftiniji.

Kada izađemo na sunce usnice su izložene UV zrakama, te ih je potrebno zaštiti s odgovarajućim zaštitnim faktorom, koji možete naći u brojnim balzamima za usne, pa i ruževima. Zanimljivo je spomenuti da tamni i kremasti ruž za usne, također štiti usne od sunca i osim toga, održava ih vlažnima.

Ukoliko želite da ljepota usnica dođe iznutra, jedite puno hrane s vitaminom B - meso, ribu, integralne žitarice, lješnjake.
Izbjegavajte balzame koji sadrže fenol i kamfor, jer će vam od tih sastojaka još više ispucati usne.
U trgovinama se sve više mogu naći brojni dječji balzami za usnice s okusom, no djeca ih najčešće zbog finog mirisa i okusa poližu s usana, što pak ima upravo suprotan efekt - jače ispucale usne.

Gljivice i alergije

Ukoliko u ustima primijetite bjelkaste mrlje, a kutovi u usnicama su ispucali i suhi, postoji mogućnost da imate oralnu kandidijazu. No, ne brinite, jer postoji vrlo jednostavan lijek. Pomoći će vam gel s mikonazolom koji se može kupiti bez recepta, a upravno služi za uklanjanje gljivica. Ukoliko imate neku vrstu zubne proteze, detaljno ju očistite, jer gljivice se upravo razvijaju na takvim mjestima.

Ujedno, dječje dude varalice mogu biti mjesta gdje se gljivice razmnožavaju i treba ih redovito prati i dezinficirati.
Posjeti liječniku zbog ispucalih usana vjerojatno nisu česti, no ukoliko nakon tri tjedna redovite i intenzivne njege usnice su još uvijek u lošem stanju, postoji mogućnost različitih infekcija kao što je oralna kandidijaza, alergija na zubne paste, ruževe, balzame, pa čak i određene vrste hrane. Ujedno, usnice koje su stalno crvene, suhe ili ljuskave mogu upućivati na pretkanceroznu promjenu. Nemojte zanemarivati takve simptome.

(vam)