Savjeti za pametno sunčanje

Od sunca se treba adekvatno zaštititi

Savjeti za pametno sunčanje

Želite li uživati na suncu, činite to na pametan način. Nažalost, sunčeve su zrake sve jače i opasnije i vrlo je važno zaštititi se od njih na pravilan način jer bi u protivnom mogle naštetiti vašem zdravlju. 

Sunce je super sve dok se od njega znamo dobro zaštititi. Putujete li uskoro na more ili pak namjeravate provesti ljeto na otvorenom negdje u gradu, dobro će vam doći neki od savjeta za pametno sunčanje koje s vama dijelimo u nastavku. 

Budite redoviti s pilingom

Vrlo je važno raditi redovan piling kože, a ljeti to postaje još važnije osobito namjeravate li se sunčati. Nekoliko puta tjedno trebali biste napraviti piling kože kako bi se odstranile mrtve stanice kože, a nakon pilinga vrlo je važno dobro nahraniti kožu. Stoga nemojte zaboraviti napraviti piling prije odlaska na more. Smjesu za piling ne morate kupovati, već je možete napraviti sami od sastojaka koje imate u kuhinji. Smjesa od vode i sode bikarbone ili pak kokosovo ulje sa smeđim šećerom samo su neki od recepata za prirodne i vrlo učinkovite pilinge. 

Losion za zaštitu od sunca nanesite prije izlaska

Nemojte čekati da dođete na sunce i tek onda nanositi kremu za sunčanje. Vrlo je važno losion nanijeti prije izlaska van i to barem pola sata prije. Neki ljudi ne koriste mlijeka/losion za zaštitu od sunca jer misle da će tako brže potamniti no to je velika greška i nije dobro za zdravlje kože. Naime, tako samo povećavate šanse da izgorite. 

Budite umjereni s izlaganjem suncu

Želite li imati lijepu preplanulu put morate imate na umu da se to ne može ostvariti preko noći. Odnosno, ne možete cijeli dan ležati na suncu kako bi idući dan imali lijep ten. Na taj način možete sebi nanijeti više štete nego koristi. Prvi dan kad stignete na more pokušajte što manje vremena biti na sunce te svaki dan postepeno možete povećavati trajanje svog boravka na suncu. Na taj će način koža imati vremena da se prilagodi pa neće izgorjeti. U svakom slučaju, trebali biste izbjegavati boravak na suncu u razdoblju od 11 do 17 sati, dok je ono najjače. 

Izbjegavajte biti na suncu sredinom dana

Od podneva pa do 15 sati popodne sunčeve su zrake najjače, a ujedno i najštetnije stoga u to doba dana izbjegavajte boravak na suncu. Ako se izlažete suncu u to doba, velike su šanse da ćete izgorjeti. Umjesto toga, radije boravite na suncu ranije ujutro i kasnije popodne. 

Šešir i sunčane naočale su 'must-have'

Namjeravate li boraviti na suncu, osim losiona za sunčanje, šešir i sunčane naočale također su apsolutni must-have. Na sreću, riječ je o modnim dodacima s kojima uz samo malo truda možete izgledati vrlo stylish.

Obratite pažnju na SPF 

Kod kupnje losiona/mlijeka za sunčanje budite sigurni da ste odabrali pravi faktor za svoju put. Uvijek je bolje uzeti losion s većim faktorom, unatoč tome što je skuplji. Bolje će zaštititi vašu kožu od štetnih sunčevih zraka. 

Budite oprezni kod kupanja

Voda povećava šanse za dobivanje sunčevih opeklina jer ispire zaštitni losion koji ste nanijeli na kožu.Stoga nemojte zaboraviti odmah nakon kupanja ponovno se namazati losionom za zaštitu od sunca. 

Hladan tuš nakon sunčanja

Nakon sunčanja i duljeg boravka na suncu trebali biste izbjegavati vrući tuš te se umjesto toga tuširati hladnom vodom. To zapravo i ima smisla jer vam vrući tuš nakon sunčanja i vrućine neće niti odgovarati. Ipak, nemojte pretjerivati s hladnom vodom već dajte tijelu nekoliko minuta vremena da se prilagodi sobnoj temperaturi.

Hidratacija je nužna

S obzirom na to da tijekom ljeta, što zbog pojačanog znojenja, što zbog boravka na suncu gubimo više tekućine, istu je potrebno nadoknaditi. Provodite li cijeli dan na otvorenom, odnosno na plaži, nemojte zaboraviti sa sobom uvijek imati bocu hladne vode. Izbjegavajte alkohol i slatke sokove koji će vas još samo dodatno dehidrirati. 


Foto: Unsplash