Crne točkice koje ne volimo

Miteseri na nosu zapravo su oblik akni - evo kako ih se riješiti

Miteseri su zapravo vrsta akni koje nastaju nakupljanjem masnoće, najčešće na predjelu nosa. Uz nekoliko savjeta stručnjaka, i ti ih se možeš riješiti

miteseri.jpg
Foto: Pexels

Miteseri ili lojne niti?

Ipak, Sarkar ističe da nije svaka crna točka na našem nosu miteser - neke od njih mogle bi biti lojne niti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Lojne niti su u sluznici naših pora i pomažu sebumu da izađe iz pora i podmazuje nam kožu. Lojne niti mogu postati vidljive ako se pune mastima i uljima i izgledaju tamno. One su linearnije i lakše se izvlače od mitesera", rekla je i dodala da je mitesere teško istisnuti kod kuće jer se nalaze ispod kože.

Image
Foto: Pexels

"Budući da su miteseri tvrdi i zarobljeni unutar pora, ne mogu se tako lako isprati ili istisnuti - najčešće im je potrebna ekstrakcija", rekla je Sarkar. Ali čak i ako se izvade, mogli bi se stalno vraćati jer će naš nos - sa svim svojim žlijezdama - nastaviti izlučivati ulje.

Čišćenje lica i piling

"Ako imaš prave mitesere, sprječavanje začepljenja pora pomoći će ti da ih spriječiš", rekla je. "Najjednostavniji način da to učiniš je da se umiješ i očistiš lice barem jednom dnevno, pogotovo ako se puno znojiš."

Piling također može pomoći u čišćenju začepljenih pora, a Sarkar preporučuje korištenje kemijskog ili fizičkog pilinga. Za kemijske pilinge istaknula je glikolnu i salicilnu kiselinu i retinoide, koji su derivati vitamina A i uzrokuju preokret stanica (ili piling) pa je manja vjerojatnost da će mrtve stanice kože začepiti pore. Dodala je i da benzoil peroksid ide malo dublje i također ima antibakterijska svojstva. Ipak, važno je imati na umu da ovi tretmani mogu jako isušiti ili iritirati tvoju kožu.

Image
Foto: Pexels

"Pobrini se da svoje čišćenje i hidrataciju prilagodiš tome. Ako koža postane previše suha, smatra se da proizvodi više ulja, što može dovesti u ciklus suhe i masne kože, s aknama", rekla je za Insider.

Savjeti dermatologa

Iako kućni tretmani i mjere prevencije mogu biti učinkovite ako koristiš prave proizvode, odlazak dermatologu kako bi ti profesionalno uklonio mitesere i dao ti pokoji savjet ubrzat će proces.

"Budući da su miteseri poput malih cista, mogu se izvaditi. Najsigurniji način da to učiniš je u ordinaciji dermatologa, jer je čisto i jer taj postupak proizvodi manje upala", rekla je Sarkar za Insider i dodala da pojačana upala zbog pokušaja da sami izvadimo mitesere može dovesti do više mitesera, akni ili ožiljaka.

2/2