Koliko prehrana utječe na ljepotu kože?

Za zdravlje kože važna je pravilna prehrana bez mnogo šećera, soli, aditiva, umjetnih ugljikohidrata i alkohola....

Koliko prehrana utječe na ljepotu kože?

Jeste li ikada razmišljali u kojoj mjeri hrana koju jedete utječe na zdravlje i ljepotu vaše kože? Iako se već godinama priča o tome kako određena hrana može izazvati probleme s kožom, čini se da je problem mnogo kompleksniji nego što se čini. Teza da ljepota dolazi iznutra zaista vrijedi jer sa zdravom prehranom, osiguravamo zdravlje cijelog organizma pa tako i kože, dok nezdrava hrana može biti uzrok brojnih kroničnih stanja kože.

Povezanost između nezdrave hrane i problema s kožom je u najmanju ruku kontroverzna. Iako, neki specijalisti kažu da ne postoje dokazi o povezanosti, poznato je da ono što jedemo utječe na naše općenito zdravlje, pa na kraju i na našu kožu.
Određena hrana koja se konzumira duže vrijeme može imati negativne efekte na kožu – može uzrokovati akne, bore te druge bolesti kao što je ekcem ili psorijaza.

Dakle, ako želite prelijepu i zdravu kožu budite spremni investirati u zdravu prehranu. Evo, koji sastojci u namirnicama mogu loše utjecati na našu kožu i prouzročiti ili potaknuti brojne kožne probleme.

Rafinirani ugljikohidrati

Pod rafiniranim ugljikohidratima mislimo na slatkiše, kolače i drugu procesuiranu hranu kojoj nedostaju glavni nutrijenti, kao što su vitamin B, vlakna i željezo. Ova hrana bogata je šećerima i bijelim brašnom, a kada se konzumiraju u većim količinama, povećava se proizvodnja androgenih hormona (testosterona), koji stimuliraju rad lojnih žlijezda, pa prema tome i loja. A svi znamo da će višak loja začepiti kožne pore, što će dovesti do stvaranja akni i neželjenih upala.

Šećer

Šećer može prouzročiti brojne zdravstvene probleme. Problem počinje s procesom koji se zove glikozilacija, a to je proces kada se šećer u krvi veže za proteine te otežava njihovu normalnu funkciju. Pri tome morate imati na umu da je svaka stanica ljudskog organizma građena od proteina.

Kolagen koji je osnovni sastojak kože sastoji od 40 posto proteina u cijelom tijelu. Dakle, ako dođe do glikozilacije, možete vidjeti negativne rezultate na koži. Također, šećer može uzrokovati brojne probavne smetnje koje na kraju utječu na vaše zdravlje i prema tome i vašu kožu.

Slana hrana

Tko ne voli slane grickalice? No, trebali biste razmisliti dva puta prije nego što ih počnete „tamaniti“. Previše natrija, od čega se sol i sastoji, utječe na isti način na organizam kao i zasićene masti. Sol izvlači vlagu iz stanica, što uzrokuje nabreknuće tkiva i gubitak elastičnosti.

Masnoće

Morate znati da konzumiranjem šećera i rafiniranih ugljikohidrata, oni se pretvaraju u masnoće u organizmu, no kako te masnoće utječu na probleme s kožom? Vaša koža treba kisik kako bi zadržala svoje zdravlje jer kisik olakšava proizvodnju kolagena, elastina i drugih vitalnih elemenata. Masnoće smanjuju snabdijevanje stanica organizma kisikom, posebno onih kožnih. Osim toga šećer blokira ispuštanje linolne kiseline, najvažnije od masnih kiselina, koja je potrebna tijelu za pomoć pri ozdravljenju kože prilikom kožnih bolesti.


Image




Mliječni proizvodi

Mnoge studije pokazale su da mliječni proizvodi mogu negativno utjecati na zdravlje kože. Isključujući jogurt, dokazano je da svi mliječni proizvodi, posebno mlijeko, povećavaju mogućnost različitih poremećaja na koži. Naime, mlijeko u sebi ima androgene hormone, odnosno određenu vrstu testoterona, koji pak povećava proizvodnju loja u lojnim žlijezdama.

Također, probleme s kožom mogu prouzročiti i hormoni rasta koji se mogu naći u mlijeku. Najbolji izbor od mliječnih proizvoda je jogurt koji je prošao kroz fermentaciju, a prilikom koje su hormoni rasta većim djelom eliminirani.

Sokovi i kofein

Već smo nekoliko puta naglasili da je održavanje normalne količine glukoze u krvi vrlo važno za zdravlje kože.
Sokovi su bogati šećerom, umjetnim sladilima i kofeinom, pa prema tome konzumiranje sokova može prouzročiti brojne zdravstvene probleme, kao što su akne i bore. Konzervans natrij benzoat, koji se stavlja u sokove može biti uzročnik osipa po koži.

A što je s dijetalnim sokovima?
Oni sadrže umjetna sladila koja povećavaju želju za slatkim i nezdravom fast food hranom. Osim toga kofein će još povećati nivo stresa. Prolazeći tako kroz stresne situacije koje su još više potencirane kofeinom, vaša koža ne dobiva dovoljno krvi, a s time i kisika, zbog čega će nakon nekog vremena početi izgledati beživotno.

Alkohol

Ako želite zadržati zdravlje svoje kože, zapamtite da alkohol dehidrira stanice cijelog tijela pa tako i kože, baš poput soli. Alkohol naime usporuje protok krvi u žilama, sa čime dolazi do njihovog nabreknuća, što ima vrlo štetan utjecaj na kožu, s obzirom da se žila može povećavati tako dugo dok ne izgubi integritet. Alkohol dovodi do pucanja kapilara, pojave bora i još gore, uzrokuje akne i rozaceu.

(vam)