Jesen i ljepota – njega kože i kose u hladnijim danima

Ljeto je zasigurno iscrpilo vašu kožu, pa je neophodno riješiti se mrtvih stanica kože i otkriti novu, zdraviju kožu

Jesen i ljepota – njega kože i kose u hladnijim danima

Vrući ljetni dani su prošli, a vi trebate prilagoditi režim njege kože za jesenske, dane. Vrijeme postaje sve hladnije i iako sunce više nije tako jako kao u ljeti još uvijek bi trebalo nanositi kreme sa zaštitnim UVA i UVB faktorima. Hidratacija je također vrlo važna, kao i hranjenja kože. Ovdje ćemo ponuditi neke jednostavne, ali učinkovite savjete o tome kako se morate brinuti za vašu kožu u jesen, a kao bonus donosimo vam i rješenje za jesensko opadanje kose.

Za zdravu, sjajnu kožu

Ljeto je zasigurno iscrpilo vašu kožu, pa je neophodno riješiti se mrtvih stanica kože i otkriti novu, zdraviju kožu. Najbolji način da započnete svoj režim jesenje njege kože je da napravite detaljni piling. Zapravo, piling je vrlo važan u svakom godišnjem dobu, jer priprema kožu za bolju apsorpciju proizvoda za njegu. Možete koristiti 2 vrste piling proizvoda - one sa sitnim tvrdim česticama koje nazivamo pilingom lica i one aktivne kemijski. Kemijski peeling proizvodi obično sadrže aktivne tvari, kao što su retinol, retinoidi, AHA (alfa-hidroksi kiseline) i glukozamin. Oni uzrokuju nježno ljuštenje gornjih slojeva mrtve kože i otkrivaju mlađu i blistavu kožu. Zapamtite, piling nemojte raditi više od 2 puta tjedno, jer biste inače mogli oštetiti kožu.

Image



Intenzivni tretmani za kožu

Oni dubinski popravljaju kožu, ali su agresivniji. To je razlog zbog čega se ih ne bi smjelo raditi više od 2 puta godišnje. Obično, intenzivni tretmani koji uklanjanju oštećenja od sunca sadrže aktivne tvari kao što su vitamini A, C i E, te flavonoidi. Što se „običnih“, svakodnevnih tretmana tiče, optimalni efekt se postiže kada se koriste i serum i dnevne hidratantne kreme. Nakon čišćenja kože, nanesite serum i kremu nakon toga. Možete to činiti dva puta dnevno ili jednom kao noćni tretman. U jesen su veoma popularni tretmani izbjeljivanja kože koji se bave tamnim "pjegama", a koje se mogu pojaviti zbog izlaganja suncu. Prije nego što se upustite u takav postupak, konzultirajte se s dermatologom.



Hidratacija

U ljeto koža se isušuje zbog vrućine, pa bore i fine linije postaju primjetnije. Zato je jesen pravo vrijeme da nahranite, hidratizirate i pripremite kožu za nadolazeće hladne zimske dane. Odaberite hidratantnu kremu ovisno o vašem tipu kože: ako je vaša koža je masna, normalna ili kombinirana, koristite lagane, nemasne proizvode.

O odličnim maskama za sve vrste kože kojima možete njegovati lice nedavno smo pisali OVDJE i OVDJE. Zato ćemo se ovdje koncentrirati na tretmane za one dijelove tijela koje često previdimo.

Za sjajan dekolte

U jesen vrat, grudi i dekolte nisu više u prvom planu, ali ih ipak valja njegovati posebnim kurama „oporavka“ od utjecaja sunca, mora i zraka (nadraženost, isušenost kože). Evo nekoliko recepata:

Vrat

  • Tonik od preslice za dubinsko čišćenje: 1 žlicu preslice i jedno žličicu indijskog čaja stavite u litru vrele vode. Nakon 20 minuta procijedite kroz vrlo gustu cjediljku. Ujutro i navečer navlažite lice komadićem vate natopljene tonikom.
  • Losion od hmelja za čvrsta i svježu kožu: ostavite žlicu hmelja neko vrijeme u dvije šalice vrele vode, zatim procijedite. Dodajte žličicu voćnog octa i tako pripravljen losion nanosite na očišćeni vrat i dekolte.
  • Krema od badema za sjaj kaže: Žličicu bademovog ulja i žličicu lanolina rastopite u toploj vodi. Dodajte žumanjak jednog jaja i izmiksajte, a zatim dodajte i žličicu jabučnog octa. Miješajte dok se krema potpuno ne ohladi. Nanosite je ravnomjerno na vrat ujutro i navečer.
  • Hranjiva i hidratantna maska od zobi: Žlicu zobi ostavite u vodi dok ne nabubri, izribajte jednu jabuku i pomiješajte je sa zobi, zatim dodajte žličicu bademovog ulja. Nanesite masku na vrat i pokrijte komadićem lanenog platna. Isperite nakon 30 minuta.

Dekolte

  • Zaštitna i hranjiva krema od lavande: žličicu cvjetova lavande stavite u pola šalice vrele vode. Nakon 10 minuta procijedite, a posebno rastopite žličicu lanolina i žličicu maslinovog ulja u malo vrele vode. Kad se ohladi, pomiješajte.
  • Ulje nevena za smirenje ispucale i nadražene kože: Napunite staklenku svježim listovima i cvjetovima nevena. Dobro je zatvorite i izložite direktnim sunčevim zrakama. Nakon nekoliko dana, ulje nevena skupit će se na dnu boce. Procijedite kroz komadić lanenog platna i pomiješajte s istom količinom ulja od pšeničnih klica. Masirajte lagano dekolte i ostavite da djeluje preko noći.


Kad kosa opada

Zašto ujesen kosa opada jače nego u druga godišnja doba? Prema istraživanjima, koje je prihvatila američka FDA (Food and Drug Administration), uzrok je u manjem broju sunčanih sati. Putem očiju i veoma osjetljivih senzora hipotalamusa i hipofize svjetlost neposredno djeluje na mehanizam opadanja i regeneracije vlasi i mijenja aktivnost folikula dlake putem žlijezda poput štitnjače, nadbubrežne žlijezde, testisa i ovarija. A to znači da su hormoni odgovorni za prilagođavanje okolini i spolni hormoni neposredno povezani sa stanjem vlasišta kose. Opada li više od 100 vlasi na dan, treba posjetiti dermatologa.

Možete si pomoći i sami:

  • Svaki dan u vlasište utrljajte uvarak od stolisnika i masirajte. Potrebnu količinu bilja namačemo u hladnoj vodi 24 sata. Nakon toga kratkotrajno zagrijemo (najčešće 20-30 minuta). Nakon što se ohladi, procijedimo.
  • Svaku večer, deset dana utrljavajte u vlasište pire od korijena čička, prokuhanog u vodi i zatim zgnječenog. Ujutro isperite kosu vodom.