Evo kako sama možeš napraviti svoj parfem

Uz ove upute možeš napraviti samo svoj prepoznatljivi miris parfema, koji je uz to odličan za njegu kože

Evo kako sama možeš napraviti svoj parfem

Sve smo mi posebne, baš kao pahuljice, i sve se trudimo iskazati svoju osobnost kroz odjeću, modne dodatke i osebujne stilove općenito. Jedna od stvari koje zaista definiraju neke od nas je definitivno i naš omiljeni parfem. On nam pruža miris po kojem drugi mogu osjetiti našu osobnost iznad samog vizualnog dojma. 

Ako voliš parfeme, sigurno će te obradovati činjenica da možeš sama napraviti svoj vlastiti poseban miris kakav nitko drugi ne može kupiti u trgovini. Fantastično je i to da proces izrade vlastitog parfema može biti vrlo jednostavan i potpuno prirodan, bez ijednog sintetičkog sastojka.

Najjednostavniji parfemi iz kućne izrade baziraju se na kombinaciji eteričnih ulja. Postoji mnoštvo različitih eteričnih ulja sa svojim prekrasnim mirisima, od onih cvjetnih i citrusnih, do voćnih. Svaki takav parfem sastoji se od vodećih, nosećih i baznih nota. Vodeće note su one koje prve osjetiš u parfemu. Noseće note doslovno nose cijeli miris, dok su bazne one čiji se miris najduže zadržava u našim osjetilima. S obzirom na to da su eterična ulja vrlo koncentrirana i ne smiju se nanositi izravno na kožu, domaći parfemi moraju sadržavati i biljna ulja koja ih razblažuju i čine sigurnima za korištenje. To su najčešće ulja poput bademovog ili jojobinog.


Biljna ulja u domaćim parfemima služe zato da bi se miris duže zadržao na koži. Zbog njih su ona malo masnija, no s obzirom na to da su prirodna dodatno će njegovati mjesta na koži na koja ih nanosiš. Odlična su za područje dekoltea i vrata jer neka od ovih ulja imaju sposobnost učvršćivanja i hidratacije kože, pa mogu djelovati i kao odlični anti-aging preparati (što je odličan dodatni razlog za upuštanje u avanturu izrade vlastitog parfema).

Kako birati ulja

Iako tvoj poseban miris ovisi samo o tvom ukusu, postoje neke smjernice koje ti mogu olakšati odabir. Citrusna ulja su najučestalija vodeća ulja koja su potentna i asertivna. Cvjetni mirisi se obično koriste za noseće note jer su laka i prozračna. Najidealnija ulja za bazne note su ona drvenastog mirisa.

U drvenaste note se ubrajaju ulja poput cedra i labanduma, koja su ujedno i najbolji izbori za tvoj parfem. Osim njih, možeš izabrati i ulja bora i sandalovine. Citrusne note dau ulja bergamonta, limuna i grejpa, a njihovi su mirisi snažni, svježi i revitalizirajući. U biljne note spadaju ulja poput lavande, kamilice i ružmarina koji tvom parfemu mogu pružati određenu lakoću. S cvjetnim uljima se možeš najviše poigrati kod izrade parfema. U njih spadaju ruža, geranij, iris, jasmin, magnolija i ylang – ylang koji daje posebno nježan i predivan miris. Kada biraš cvjetne mirise vrijedi pravilo manje je više – odaberi jedan dominantan cvjetni miris a ostale gradi oko njega. 


I konačno recept

Trebat će ti:
-bočica za pohranu parfema
- 3 različita eterična ulja
-biljno ulje bez mirisa (poput jojobe ili badema)

Na 4 ml biljnog ulja stavlja se najviše 20 kapi eteričnih ulja, i to 10 kapi baznog ulja, 5 kapi nosećeg i 5 kapi vodećeg ulja. Ako ne znaš koje mirise voliš, najbolje je slijediti svoje instinkte. Vodi se za onim što te privlači u prirodi, i pokušaj pronaći biljne drogerije u kojima možeš pomirisati testere ulja prije nego što se odlučiš za svoje note.

Važno je upamtiti da za svu prirodnu kozmetiku, uključujući i parfeme, uvijek trebaš koristiti kemotipizirana ulja visoke farmaceutske čistoće. Ta su ulja skuplja od onih koja se koriste isključivo za eterične lampe i za razliku od njih, smiju se koristiti na koži.